Aktualności
Plan lekcji
Sport
Sukcesy szkoły
Archiwum
Rada rodziców Galeria fotografii Publikacje Dokumenty szkoły

DZIENNIK ELEKTRONICZNY

vulcan

Facebook

pobrane

PODRĘCZNIKI
KONKURSY
PRZEDSZKOLE
DYREKTOR SZKOŁY

mgr Arkadiusz Skrzyński
godziny przyjęć:
  wtorek 14:00 - 16:00
   czwartek 14:00 - 16:00

(po wcześniejszym umówieniu się w Sekretariacie lub telefonicznie pod nr tel. 58 671 08 48)

RODO
RODZYNKI Z JEDYNKI
gazetka
Dzwonki
1)  7:30 - 8:15  
2)  8:25 - 9:10  
 3)  9:20 - 10:05  
  4)  10:15 - 11:00  
  5)  11:10 - 11:55  
  6)  12:15 - 13:00  
  7)  13:15 - 14:00  
  8)  14:10 - 14:55  
  9)  15:05 - 15:50  
10)  15:55 - 16:40  

​ 

ULICE W OBWODZIE SP1

        Wykaz ulic

REFORMA EDUKACJI
REGULAMIN PORZĄDKOWY

Jednym z ważniejszych priorytetów szkoły jest bezpieczeństwo uczniów, należy więc bezwzględnie przestrzegać REGULAMINU, REGULAMINU SZATNI oraz PROCEDUR.

Stomatolog

poniedziałek, wtorek,
czwartek, piątek
8.00--13.00 

Rejestracja osobista
w gabinecie.

PREZENTACJA SZKOŁY

Nowa prezentacja
o naszej szkole!

Zobacz video

Świetlica szkolna

Czynna codziennie
7:00 - 17:00
Obiady w godz.
10:55 - 13:30

Sekretariat szkoły

poniedziałek - czwartek
7:30 - 15:30
piątek
7:00 - 15:00

Legitymacje szkolne

WYPADKI W SZKOLE

Procedura likwidacji szkód
(wniosek, instrukcja, informacja)
Polisa , aneks do polisy

Wynajem szkoły

Zobacz regulamin oraz cennik wynajmu pomieszczeń i obiektów sportowych szkoły.

 

 


Katecheza w szkole

Co napisać na drzwiach domu w dniu 6 stycznia

K+M+B 2017    czy   C + M + B 2017 ?

W dniu 6 stycznia w Uroczystość Objawienia Pańskiego zwanym również Trzech Króli w tradycji polskiej zachował się do dziś piękny zwyczaj znaczenia święconą kredą drzwi domów. Dlatego dawniej, jak i dzisiaj po powrocie z kościoła z kadzidłem wykadzamy mieszkanie, a kredą gospodarz przy udziale całej rodziny, kreślił z powagą na drzwiach wejściowych inicjały Trzech Mędrców: K+M+B (Kacper, Melchior, Baltazar). Spotyka się również interpretację, że słowa te w pisowni łacińskiej, a więc C + M + B są pierwszymi literami słów: Christus mansjonem benedicat tzn. Niech Chrystus mieszkanie błogosławi". (...) Trzeba też powiedzieć, że dwukrotne pojawiające się "+", to nie "plusiki", tylko "krzyżyki" - znak błogosławieństwa. Drzwi i próg domu stanowią jakby granice naszego domowego Kościoła, a jednocześnie łącznik z otaczającym nas światem. Znacząc drzwi świętymi imionami i znakami, wyrażamy pragnienie, aby tylko dobro i błogosławieństwo przekraczało próg naszego domu.
A jak pisze Ojciec Jacek Salij Podobno te trzy litery, którymi w dniu 6 stycznia naznaczamy drzwi naszych domów, wcale nie są inicjałami domniemanych imion Trzech Króli. Pierwotnie był to skrócony zapis łacińskiego życzenia: Christus mansionem benedicat – Niech Chrystus dom ten błogosławi! Najchętniej przyjąłbym obie te interpretacje. Znaczenie imieniem Chrystusa wejścia do domu spontanicznie kojarzy mi się z nocą wyzwolenia z niewoli egipskiej, kiedy to lud Boży naznaczył swoje domy krwią paschalnego baranka. Z kolei rozpoznanie w tym zapisie imion pierwszych pogan, którzy pokłonili się Chrystusowi, pozwala go odczytać jako rodzaj deklaracji, że również mieszkańcy tego domu pragną należeć do ludzi, dla których Chrystus jest kimś absolutnie najważniejszym. Zatem dwa zupełnie różne odczytania tych trzech liter prowadzą praktycznie do tych samych wniosków duchowych".
Niech na zakończenie posłużą nam słowa Cycerona: „Jeśli oczy patrzą na coś codziennie, wnet przywykają i umysł nasz, obojętniejąc, nie bada przyczyny zjawiska, które co dzień widzi". Mając to na uwadze, być może zamieszanie wywołane sporem o pierwotne znaczenie napisu czynionego przez nas na drzwiach wyjdzie nam wszystkim na dobre. Zamiast bowiem znowu w sposób bezrefleksyjny kreślić na drzwiach jakieś niezrozumiałe dla nas litery, wreszcie przez chwilę zastanowimy się nad sensem umieszczania tego napisu na naszych drzwiach i zapiszemy go świadomi jego znaczenia i wagi.

 

RORATY 2016

Od września tego roku Paulini na Jasnej Górze obchodzą trzechsetną rocznice koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Dlatego tegoroczne Roraty opowiadają o Jasnej Górze, wizerunku Maki Bożej i historii związanej z Sanktuarium Narodowym. Roraty które rozpoczynają się od I Niedzieli Adwentu,  odprawiane są od poniedziałku do soboty o godz. 6:00.

Dodatkowym elementem tegorocznych Rorat jest plansza z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej i klasztorem jasnogórskim i obrazki na każdy dzień Rorat w postaci dwóch koron i 18 wotów.

Warto też przyjść na Roraty z ,,Dobrym uczynkiem" i zapisać go na serduszku, które następnie może zostać wylosowane. Zwycięzca zabiera ze sobą figurkę Matki Bożej na cały dzień do swojego domu.

Nie zapomnijmy też lampionów, które rozświetlając drogę będą nam również służyły w procesji prowadzącej do ołtarza.

 

Przygotowanie do 300-lecia koronacji obrazu Marki Bożej Częstochowskiej

Przygotowaniem do uczczenia 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu jest akcja „Żywa Korona Maryi", która rozpoczęła się 8 września 2016 r. a zakończy 8 września 2017 r. Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi dokonał papież Klemens XI, a mało to miejsce 8 września 1717 roku. Było to pierwsze w świecie takie wydarzenie poza Rzymem.

„Dziś pragniemy ukoronować Maryję już nie złotymi koronami, ale naszym ewangelicznym życiem. Św. Ireneusz mówił: 'Chwałą Boga [jest] żyjący człowiek'. Aby tak się stało, potrzeba nam nawrócenia. Dlatego też chcemy złożyć Maryi nasze duchowe dary – to one najbardziej ukazują, czy Maryja króluje w naszym życiu. Pragniemy być 'Żywą Koroną Maryi' - informuje o. Tomasz Tlałka, paulin, jeden z organizatorów akcji - Pragniemy bardzo gorąco zachęcić do nowej koronacji Maryi przez ukoronowanie Jej naszymi staraniami o nawrócenie. Rozpoczniemy 8.09.2016, tak, aby przez cały rok zbierać duchowe dary dla Maryi, które przyczynią się do przemiany naszego życia".

Akcja składa się z następujących części:

KROK 1: Daj się zobaczyć Maryi - włóż w kopertę i prześlij na Jasną Górę swoje zdjęcie. To my tworzymy Żywą Koronę Maryi – nasze oblicza, a w nich całe nasze życie i nasza historia wypisana na twarzach. Twoje zdjęcie umieścimy w Kaplicy Matki Bożej podczas modlitwy Apelu Jasnogórskiego.

KROK 2: Złóż duchowy dar Maryi - na Jasną Górę prześlij nie tylko swoje sfotografowane oblicze, ale wraz z nim ofiaruj Maryi swoje serce. Na odwrocie zdjęcia napisz, jaki duchowy dar pragniesz złożyć Matce Bożej. Ofiaruj Maryi coś najpiękniejszego – może będzie to spowiedź po wielu latach, pojednanie z kimś, postanowienie porzucenia alkoholu, narkotyków, pornografii..., a może np. 10 różańca, czytanie Pisma Świętego, duchowej lektury... Znajdź coś od siebie – coś co właśnie Ty możesz ofiarować Maryi.

KROK 3: Weź Maryję do siebie - w odpowiedzi na Twój duchowy dar wypisany w Twoim sercu i na odwrocie nadesłanego na Jasną Górę zdjęcia (nadesłanego w formie papierowej), prześlemy Ci wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej (wielkości A4), jako znak, że jesteś Diamentem w Żywej Koronie Maryi. W ten sposób wprowadź na nowo Maryję do swojego domu, rodziny, życia. Złóż w Jej dłonie swoje sprawy i życie. Niech stanie się Królową Twego życia!

KROK 4: Diament z Korony. Złap kontakt z Maryją - pobierz aplikację na smartfona, a codziennie będziesz otrzymywał maryjną myśl, która pozwoli Ci nawiązać głębszą relację z Matką Bożą. Dzięki niej każdego dnia tuż przed godz. 21.00 (godziną modlitwy Apelu Jasnogórskiego). Aplikacja jest darmowa.

KROK 5: Zdobądź dla Maryi nowy kontynent - kontynentem tym jest Internet. Podbijmy go dla Maryi! Zbudujmy ogromną Mozaikę Maryi Jasnogórskiej wysyłając swoje zdjęcia w formie elektronicznej wraz z darem duchowym dla naszej Matki. To kolejny sposób, poprzez który pragniemy dać świadectwo o królowaniu Maryi w naszym życiu. Ukończona Mozaika zaistnieje w Internecie oraz umieścimy ją na Wałach Jasnogórskich. Akcja zbierania zdjęć do mozaiki rozpocznie się w maju 2017 roku.

więcej informacji: www.koronamaryi.pl oraz Google Play

Żywa Korona Maryi, Jasna Góra
ul. O. A. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa

Obchody jubileuszu potrwają do 8 września 2017 r.

KONKURS RÓŻAŃCOWY #BOSKIZASIĘG

Umiesz trzymać kciuki? Trzymaj z nami!
W Październiku pokaż co potrafisz!
Poniedziałek – piątek godz. 17:00 – Święty Krzyż
Bądź w #BoskimZasięgu – weź udział w konkursie.

Regulamin Konkursu Różańcowego #BoskiZasięg.

WIELKI POST 2016

Już w najbliższą środę 10 lutego zwaną Środą Popielcową rozpoczynamy Wielki Post. W czasie Mszy świętej (o godz. 7:00; 8:00; 9:30; 17:00; 18:30; 19:30) kapłani na znak pokuty i umartwienia posypują nasze głowy popiołem wypowiadając słowa: ,,Prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub ,,Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". W dobrym przeżyciu tego czasu pomagają nam modlitwa, post i jałmużna. W niedziele Wielkiego Postu odprawiane są Gorzkie Żale (o godz. 17:30), a w piątki na nabożeństwa Drogi Krzyżowej (o godz. 8:30; 17:00; 18:00; 19:30). Pomocą mogą służyć również rekolekcje parafialne (13-16 marca 2016) oraz rekolekcje szkolne (14-16 marca 2016).

Zapraszam do dobrego i owocnego przeżycia Wielkiego postu.

Ks. Michał Kwiatkowski SDB,
Katecheta SP Nr 1 w Rumi
więcej na: www.rumiakrzyz.pl

wielki-post

ZANIM POŚLESZ DZIECKO NA HALLOWEENOWĄ "ZABAWĘ"

Półki sklepów uginające się od upiornych masek, mrocznych przebrań, dyniowych gadżetów „ bombardują" nas hallowenowym , anglosaskim zwyczajem , tak różnym od polskich świąt przełomu października i listopada.
- Nie chcę zabraniać moim dzieciom zabawy, ale sama pamiętam z dzieciństwa, że jeden wieczór zabawy w takie „strachy" okupiłam potem wieloma bezsennymi nocami i koszmarami- stwierdza mama jednego z naszych uczniów. – Nie zgadzam się, gdy ktoś mówi, że jest to metoda na pokonywanie lęków przez ich oswajanie.

1. Oswajanie z brzydotą
Osoby specjalizujące się w edukacji artystycznej dzieci zauważają, że gadżety produkowane na potrzeby zabaw hallowenowych są brzydkie, ohydne, obrzydliwe, kojarzą się z tym, co zgniłe i martwe. Wmawianie dzieciom, że takimi przedmiotami można się bawić, że mogą być one atrakcyjne, to niszczenie w nich poczucia piękna
i zmysłu estetycznego. Kiedy dorosną, świat który stworzą będzie rozwinięciem obrazów rodem z horrorów.

2. Zmiana tradycji przeżywania czasu uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.
Zamiast w wyciszeniu pochylać się nad tajemnicą śmierci, coraz częściej traktuje się ten czas jako przedsmak karnawału : zabawy, „ upiorne kolędowanie" od domu do domu, przebieranki w straszydła. Czy czujemy jeszcze przestrzeń wyciszenia, jaką jest cmentarz ?

3. Według znanego polskiego jezuity, demonologa zaangażowanego w posługę uwalniania dzieci i młodzieży ks. dr. hab. A.Posackiego, przesłanie i estetyka Hallowen szkodzą psychice i prawidłowemu rozwojowi dzieci.
Jednak najgłębsze szkody wyrządzają w najbardziej wrażliwej cząstce człowieka – w jego duszy. Papież Franciszek alarmuje : drastycznie wzrasta liczba opętań i zniewoleń wśród dzieci i młodzieży, które wcześniej „ bawiły się" w Hallowen ( układanie kart, zaklęcia, rozmowy z duchami). Zdaniem księży egzorcystów, takie praktyki to wchodzenie w przestrzeń złych duchów. Taka „ niewinna" zabawa może prowadzić do zniewolenia, do udręk, obsesji, a nawet opętania.


NIESZPORY

KONKURS BIBLIJNY-PLASTYCZNY

W czwartek, 29 grudnia w naszej Szkole Podstawowej Nr 1 w Rumie rozstrzygnięto I etap szkolny - Konkursu Biblijnego – Plastycznego im. Sługi Bożego Kard. Augusta Hlonda.

Uczniowie klas IV naszej Szkoły w ramach lekcji religii zachęceni do indywidualnej lektury Ewangelii wg św. Jana, mieli na jej podstawie ukazać w formie plastycznej jedną ze scen biblijnych. Oddanych zostało 90 prac plastycznych z których wyłoniono 19 najładniejszych. Prace te wzięły udział w I etapie konkursu biblijnego. Po zebraniu się komisji konkursowej w skład której weszli: Pani Wicedyrektor Gabriela Maliszewska, Pani Magdalena Bielińska, Pani Anna Szczygielska oraz ks. Michał Kwiatkowski, wyłoniono laureatów.
Do II etapu rejonowego zakwalifikowali się autorzy prac plastycznych:
· Julia Grzenkowicz - klasa IV C
· Krzysztof Krasowski - klasa IVB
· Bartosz Stromski - klasa IVD
· Hubert Zielonka - klasa IVA
Etap rejonowy jest ostatnim etapem Konkursu Biblijnego – Plastycznego odbywającego się w ramach Wojewódzko – Metropolitalnego Konkursu Biblijnego im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. Prace zostaną ocenione przez jury powołane przez Rejonową Komisję Konkursu. Laureaci Etapu Rejonowego Konkursu otrzymują dyplomy i nagrody.
Jeszcze raz gratuluję zwycięzcom i życzę dalszej wytrwałej pracy w zgłębianiu Pisma Świętego.

Ks. Michał Kwiatkowski SDB
Katecheta SP Nr 1 w Rumi

ELIMINACJE SZKOLNE DO KONKURSU BIBLIJNEGO

W czwartek, 15 stycznia 2015 w naszej Szkole Podstawowej Nr 1 odbył się I Etap szkolny do Metropolitalnego Konkursu Biblijnego im. Sługi Bożego Kard. Augusta Hlonda. Pierwszy etap obejmował zakres Ewangelii wg św. Jana 1-13,30 (Biblia Tysiąclecia wydanie V).

Do etapu rejonowego zakwalifikowali się uczniowie:

· Szymon Niemczuk z klasy 5B osiągając 97% poprawnych odpowiedzi
· Leokadia Zwara z klasy 6D osiągając 86% poprawnych odpowiedzi
· Tomasz Toruńczak z klasy 6B osiągając 65% poprawnych odpowiedzi
· Krzysztof Butowski z klasy 6B osiągając 63% poprawnych odpowiedzi

II. Etap rejonowy odbędzie się 6 marca 2014 r. (piątek), godz. 13.30. Będzie obejmował zakres Ewangelii wg św. Jana 1-21,25 (Biblia Tysiąclecia wydanie V) z przypisami.

Wszystkich zainteresowanych, którzy pragną sprawdzić swoje możliwości i znajomość Ewangelii wg św. Jana zapraszam na stronę internetową szkoły do zakładki
KOŁA ZAINTERESOWAŃ / BIBLIJNE

Jeszcze raz gratuluję zwycięzcom i życzę dalszej wytrwałej pracy w zgłębianiu Pisma Świętego.

Ks. Michał Kwiatkowski SDB
Katecheta SP Nr 1 w Rumi

IV TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ HALOWEJ

Już po raz czwarty zapraszam dzieci i młodzież na Turniej piłki nożnej halowej o puchar św. Jana Bosko. Impreza ta z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku zapraszam do wzięcia udziału chłopców i dziewczęta z klas IV-VI. Zgłoszenia proszę kierować osobiście do ks. Michała.

2015 Turniej św. Jana Bosko - plakat

RODZINNY KONKURS SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH

Czas na wyłonienie zwycięzcy w ,,Rodzinnym Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych".

W poniedziałek, 15 grudnia 2014 r. w godzinach popołudniowych do salki ministranckiej dzieci i całe rodziny przyniosły prace biorące udział w ,,Rodzinnym Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych". Konkurs w tym roku organizowany jest wspólnie przez Parafię Podwyższenia Krzyża Świętego, Szkołę Podstawową Nr 1 w Rumi, Akcję Katolicką oraz Urząd Miasta Rumi.
Komisja konkursowa będzie miała wielki problem, aby z pośród 14 prac, które wpłynęły na konkurs wyłonić tę najładniejszą i przyznać pierwsze miejsce.
Konkurs mając m.in. na celu kultywowanie i utrwalanie tradycji związanych z Bożym Narodzeniem, podtrzymywanie tradycji tworzenia szopek bożonarodzeniowych, promowanie kultury kaszubskiej, cieszy się od lat w naszej parafii św. Krzyża dużym zainteresowaniem. Z jednej strony przynosi spore korzyści poznawcze, wspólne działanie w tworzeniu rodzinnego dzieła, z drugiej strony można wygrać ciekawe nagrody.
W niedzielę, 21 grudzień 2014 po Mszy świętej o godz. 11:00 nastąpi ogłoszenie wyników konkursu i rozdanie dyplomów oraz nagród rzeczowych. Również w niedzielę będzie można zobaczyć wszystkie szopki biorące w konkursie, które będą wystawione w Salce ministranckiej.
Adela Szramkowska
Akcja Katolicka
ks. Michał Kwiatkowski
Katecheta, SP Nr 1 w Rumi

KONKURS BIBLIJNY 2014/2015

Zapraszamy do udziału dzieci z klas IV-VI w kolejnej edycji Konkursu Biblijnego im. Sł. Bożego kard. Augusta Hlonda w roku szkolnym 2014/2015.

W tym roku do opanowania jest Ewangelia wg. św. Jana.
Celem Konkursu Biblijnego jest:
1.Ukazanie Pisma Świętego jako źródła wiary i zachęta do jego indywidualnej lektury.
2. Wspomaganie uczniów w praktycznym wykorzystaniu zdobytej wiedzy.
3. Promowanie osiągnięć uczniów i katechetów.

Jak będą przebiegać poszczególne Etapy Konkursu

Etap wstępny:

Ewangelia wg św. Jana (Biblia Tysiąclecia wydanie V) w zakresie ustalonym przez katechetę (Rozdziały 1-13. Etap odbędzie się najpóźniej do 19 grudnia)

I. Etap szkolny:

15 stycznia 2015 r. (czwartek), godz. 13.00
Ewangelia wg św. Jana 1-13,30 (Biblia Tysiąclecia wydanie V)

II. Etap rejonowy:

6 marca 2015 r. (piątek), godz. 13.30
Ewangelia wg św. Jana 1-21,25 (Biblia Tysiąclecia wydanie V) z przypisami

III. Etap wojewódzko – metropolitalny:

25 kwietnia 2015 r. (sobota), godz. 10.00 - RUMIA
Ewangelia wg św. Jana 1-21,25 (Biblia Tysiąclecia wydanie V) z przypisami, wstępem i słownikiem

Jak się przygotować do konkursu:
- Weź do ręki Pismo Święte
- Przeczytaj Ewangelię wg. św. Jana
- Obejrzyj film
- Weź do ręki przygotowane pytania i spróbuj na nie odpowiedzieć
- Jeżeli nie dasz rady, przyjdź na kółko biblijne.

Pomoce do wykorzystania

· * Film Ewangelia wg. św. Jana opracowana na podstawie tekstu Ewangelii.

http://bogtube.pl/ewangelia-swjana_c462d656f.html

· * Pytania przygotowawcze – Rozdziały 1-12

Ks. Michał Kwiatkowski

katecheta SP Nr 1 w Rumi

Praca plastyczna - Ewangelia wg. św. Jana.

Uczniowie klas IV wykonują pracę plastyczną ukazującą jeden wybrany fragment Ewangelia wg. św. Jana. Pracę wykonujemy w ramach zajęć katechezy i oddajemy najpóźniej 15 stycznia 2015 r. (czwartek) swojemu katechecie.

- Pracę wykonujemy dowolną techniką (farby, kredki, wyklejanki)
na formacie A4 lub A3.

- Opisujemy na odwrocie wg wzoru: imię i nazwisko, szkoła, klasa, imię
i nazwisko katechety prowadzącego zajęcia

- Odnajdujemy w Piśmie Świętym wybrany przez nas fragment i podpisujemy pracę - sigla.

- Najlepsze prace wykonane przez uczniów zostaną ocenione przez Szkolną Komisję, a wyłonione wezmą udział w Konkursie Biblijnym im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. Laureaci konkursu Rejonowego otrzymają dyplomy i nagrody.

- Praca uczniów zostanie oceniona oceną z Religi, a najładniejsze prace wywieszone w gablotce szkolnej

POMOCE DLA UCZNIÓW

Pismo święte: http://biblia.deon.pl/

Film na podstawie Ewangelii wg. św. Jana: http://bogtube.pl/ewangelia-swjana_c462d656f.html

w tym miejscu proszę wstawić zdjęcie
Praca plastyczna - Ewangelia wg. św. Jana.

Uczniowie klas IV wykonują pracę plastyczną ukazującą jeden wybrany fragment Ewangelia wg. św. Jana. Pracę wykonujemy w ramach zajęć katechezy i oddajemy najpóźniej 15 stycznia 2015 r. (czwartek) swojemu katechecie.

- Pracę wykonujemy dowolną techniką (farby, kredki, wyklejanki)
na formacie A4 lub A3.

- Opisujemy na odwrocie wg wzoru: imię i nazwisko, szkoła, klasa, imię
i nazwisko katechety prowadzącego zajęcia

- Odnajdujemy w Piśmie Świętym wybrany przez nas fragment i podpisujemy pracę - sigla.

- Najlepsze prace wykonane przez uczniów zostaną ocenione przez Szkolną Komisję, a wyłonione wezmą udział w Konkursie Biblijnym im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. Laureaci konkursu Rejonowego otrzymają dyplomy i nagrody.

- Praca uczniów zostanie oceniona oceną z Religi, a najładniejsze prace wywieszone w gablotce szkolnej

POMOCE DLA UCZNIÓW

Pismo święte: http://biblia.deon.pl/

Film na podstawie Ewangelii wg. św. Jana: http://bogtube.pl/ewangelia-swjana_c462d656f.html

WYPOMINKI ZA ZMARŁYCH

Skąd się wzięły wypominki? Są one jednym ze wielu znaków wyrażania naszej modlitewnej pamięci o zmarłych. Wypominki to jedna z najbardziej popularnych form modlitwy błagalnej za zmarłych, której tradycja sięga X wieku. Rozróżnia się wypominki jednorazowe, oktawalne i roczne. Wierni na kartkach wypisują swoich zmarłych i przynoszą je do swoich duchownych składając z tej racji ofiarę.
Poszukując głębszego sensu wypominek warto cofnąć się o kilkanaście wieków do liturgii eucharystycznej sprawowanej w starożytnym Kościele. Podczas przygotowania darów ofiarnych, lub nawet w czasie modlitwy eucharystycznej odczytywano tzw. dyptyki, na których chrześcijanie wypisywali imiona żyjących biskupów, ofiarodawców, dobrodziejów, ale także świętych męczenników i wyznawców, oraz wiernych zmarłych. Imiona odczytywano głośno i trwało to bardzo długo. Drugą listę, listę świętych, odczytywał sam biskup, a nie ksiądz. Mówił: „Wspomnijmy błogosławionych apostołów i męczenników..."; następnie wyliczano imiona świętych (czasem sięgano aż do Starego Testamentu, nawet do Adama). Wreszcie trzecia lista, którą również czytał biskup, zawierała imiona zmarłych. Biskup mówił: „Podobnie wspomnijmy i dusze tych, którzy spoczywają: Hilarego, Atanazego, itd." Te trzy listy recytowano jednym ciągiem; dzieliło je tylko trzykrotne, krótkie odezwanie się chóru. Na koniec biskup śpiewał uroczystą modlitwę, w której prosił Boga, aby wpisał imiona żywych i umarłych pomiędzy wybrańców: „Teraz wpisz te imiona na niebiańskiej stronicy (...), abyśmy nie byli zawstydzeni w dzień, kiedy przyjdziesz ten świat osądzić. Amen." Ta lista imion jest więc ziemskim odpowiednikiem oryginału, prowadzonego przez Boga w niebie - księgi życia (liber vitae).
Wielu widzi w odczytywanych dyptykach wyjaśnienie znaczenia zwoju, jaki trzymały posągi zmarłych na rzymskich sarkofagach. Jednak poprzez ceremonię wyliczania imion wyrażano przede wszystkim więź wspólnoty i miłości, łączącą wszystkich członków Kościoła chwalebnego (święci), cierpiącego (zmarli) i walczącego (żyjący). Umieszczenie imion w dyptyku świadczyło o trwaniu w jedności ze wspólnotą kościelną, a skreślenie o wyłączeniu z niej (ekskomunika).
Po wyczytaniu, dyptyki kładziono na ołtarzu, na którym sprawowano Eucharystię, co też miało swoją wymowę. Z czasem, gdy zaczęto odprawiać msze wprost w intencji niektórych zmarłych (lub żywych), dyptyki zastąpiono wspomnieniami (mementa) nie zawierającymi już imion wszystkich wiernych, o których Kościół pamięta, lecz tylko imiona jednego czy kilku wskazanych celebransowi.
W obecnej liturgii mementa, przetrwały np. w I-szej modlitwie eucharystycznej (Kanon Rzymski): przed konsekracją celebrans wylicza imiona bliskich żyjących, następnie wzywa świętych, a po przeistoczeniu wymienia imiona zmarłych, za których się modli i znowu wzywa świętych.
Usunięte ceremonie odczytywania długich list zmarłych przetrwały jednak, ale jakby na marginesie Mszy (np. na samym jej początku, jako intencje Mszy św., zwłaszcza tzw. sumy, lub przy ogłoszeniach dotyczących wspólnoty), albo przy innych obrzędach.
Dzisiejsze wypominki, są kontynuacją starożytnych dyptyków i mają podobny sens. Podobnie jak one są wyrazem miłości i jedności całego Kościoła: pielgrzymującego na ziemi i tego, który przeszedł już granicę śmierci.
Pisząc imiona zmarłych na kartkach wypominkowych, a następnie je odczytując wyrażamy wiarę, że ich imiona są zapisane w Bożej księdze życia. Znaczenie wypominek jest tym większe, że podobnie jak w starożytności, tak i dzisiaj, związane są one z Eucharystią. W intencji zmarłych wypisanych na kartkach wypominkowych odprawiana jest Msza św.

W KRZYŻU JEST BOSKO

Dzień 11 października zapisał się w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego pod hasłem: ,,w Krzyżu jest Bosko". To była wielka radość z obecności obrazu św. Jana Bosko pośród nas. Przypomnienie, że jest wśród nas obecny i pozostanie na zawsze.
Dzięki pomocy i wspólnemu zaangażowaniu: Ministrantów, OAZY, Akcji Katolickiej, Scholi Dziecięcej oraz ludzi dobrej woli z naszej parafii, udało się wspólnie dokonać wielu wspaniałych rzeczy – przybliżyć ducha salezjańskiego dzieciom i młodzieży.
Był czas na zabawę, śpiew, taniec, modlitwę, spotkanie przy stole pełnym gofrów. Dzieci miały możliwość posłuchania kilku opowieści o cudach św. Jana Bosko oraz napisania własnych próśb i podziękowań do ks. Bosko. Na koniec odbył się turniej halowy w piłkę nożną.
Do turnieju zgłosiło się 5 drużyn składających się z chłopców ze Szkoły Podstawowej z klas 4-6. Najlepszą okazała się ,,SERKI" (uczniowie SP Nr 1 w Rumi), która po dramatycznych rzutach karnych pokonała w decydującym meczu LSO Rumia Wspomożenie Wiernych 5-4.

ks. Michał Kwiatkowski SDB, katecheta

PLAN REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH

Plan rekolekcji wielkopostnych 2014.

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

„ Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz ,żeby te kamienie stały się chlebem".

Lecz On mu odparł :

post

"ROZDZIERAJCIE PRZED PANEM WASZE SERCA"

wielki_post Rozpoczęliśmy wielki post, czas pokuty i pojednania z Panem Bogiem i bliźnimi, czas częstszego spoglądania na krzyż, na którym umarł Ktoś, kto ofiaruje Ci swoje życie. Otwórz więc przed Panem swoje serce, a doświadczysz Jego przebaczającej miłości, zdejmij maskę, pod którą się ukrywasz, a uleczy Cię. Pozwól Mu działać, daj Mu znak przez modlitwę, post i jałmużnę.
Dziś, w środę popielcową pragnę zachęcić Cię do wytrwałej i ufnej modlitwy.
Czy jest Ci ona potrzebna ? Św. s. Faustyna tak pisze w Dzienniczku : „ W jakimkolwiek dusza jest stanie, powinna się modlić. Musi się modlić dusza czysta i piękna, bo inaczej utraciłaby swą piękność, modlić się musi dusza dążąca do tej czystości, bo inaczej nie doszłaby do niej; modlić się musi dusza dopiero co nawrócona, bo inaczej upadłaby z powrotem; modlić się musi dusza grzeszna, pogrążona w grzechach , aby mogła powstać.
Tak więc, bez względu na obecny stan Twojego serca Jezus zaprasza Cię na spotkanie ...

POPOŁUDNIOWE WYJŚCIE DO KINA

W poniedziałek 17 marca organizujemy popołudniowe wyjście do Multikina w Rumi na film pt : "Największy z cudów". Projekcja filmu rozpoczyna się o godz. 16.30
Czy wierzysz w cuda ? Który z cudów jest największy ? Czy może się tobie przydarzyć? Przyjdź, zobacz i uwierz!
Dla kogo przeznaczony jest film ? : Na film zapraszamy dzieci od II do VI kl. Zapraszamy także rodziców, czy starsze rodzeństwo.
Koszt : 13 zł od osoby
Do kina można iść we własnym zakresie ( np. z rodzicami czy opiekunami), ale także zorganizowaną grupą ze szkoły pod opieką nauczycieli, którzy zgodzili się poświęcić swój popołudniowy czas uczniom naszej szkoły.
Podział na grupy po zapisach.
Zapisy ,wpłaty i zgody dla rodziców: kl. II u siostry Zofii i p. Ali Kuczkowskiej
Kl. III u s. Zofii
Kl. IV – VI u p. Ani Szczygielskiej
Wpłaty wraz z pisemną zgodą rodziców do czwartku 13 marca.
Wymarsz grup zorganizowanych ze szkoły o godz. 15.30.
Jest to jednorazowa projekcja filmu zorganizowana specjalnie dla nas.
Osobą odpowiedzialną za całe przedsięwzięcie jest p. Ania Szczygielska.

Serdecznie zapraszamy !

"NAJWIĘKSZY Z CUDÓW "

CZAS MOCY I ŁASKI NAWIEDZENIE FIGURY ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA Z GARGANO

To, że chrześcijanie żyją w trudnych dla siebie czasach, nie trzeba nikogo przekonywać. Środki masowego przekazu są z jednej strony błogosławieństwem, ale z drugiej strony zło może dzięki nim rozprzestrzeniać się lotem błyskawicy. I diabeł z tego korzysta. Ludzie włączeni w życie Kościoła potrzebują w obecnych czasach szczególnej ochrony. Tak jak poszczególne budynki i osoby chronią wyspecjalizowane firmy ochroniarskie tak nasze domy i członków rodzin może chronić sam wódz wojsk niebieskich Św. Michał Archanioł. To stróż, który nie śpi, jest wszędzie i przychodzi na każdą naszą prośbę, na każde westchnienie.
Możesz się z Nim spotkać w znaku figury św. Michała Archanioła z Gargano w naszym Rumskim Sanktuarium Maryi Wspomożycielki.

Dzieci zapraszamy w sobotę 22 lutego o godz. 16.30 i w niedzielę 23 lutego o godz. 12.30 na Msze św. z udziałem dzieci i modlitwą o ustrzeżenie ich od zła i zepsucia oraz z błogosławieństwem przy figurze św. Michała Archanioła.

CZAS_MOCY

ŚWIĘTO III KRÓLI

trzech_kroli_plakat

ADWENT AD 2013

W najbliższą niedzielę -1 grudnia wchodzimy w czas adwentu. Oczekujemy na narodziny Życia, które stanowi źródło i początek każdego ludzkiego istnienia i całej ludzkiej przyszłości. Adwent jest szkołą czekania. I to może stanowić dla nas trudność, ponieważ wielu ludzi - także chrześcijan – nie potrafi czekać. Charakterystyczne dla współczesnego człowieka, zwłaszcza młodego , jest to, że chce mieć wiele, od razu i po najniższych kosztach. Nie umiemy cierpliwie czekać nawet na święta Bożego Narodzenia. W sklepach już teraz widzimy świąteczne dekoracje, a z głośników od wielu dni płynie śpiew kolęd. Do czego nas zachęcają? Czy do otwarcia Chrystusowi naszych serc, czy też raczej do otwarcia portfeli lub użycia kart kredytowych ? W takim klimacie trudno jest zrozumieć, że Adwent musi mieć swój rytm i swoje tempo. A przecież warto wykorzystać ten czas na duchowe przygotowanie do czekających nas świąt. Na naszej adwentowej drodze Kościół zaprasza nas do czuwania razem z Maryją, do pogłębiania w czasie rorat nadziei na spotkanie z Panem. W dniach skupienia, rekolekcjach adwentowych i sakramencie pokuty możemy przygotować nasze serca na spotkanie z Tym, który przychodzi i pomaga otworzyć je na potrzeby innych.

nowy_obraz_12__1

Copyright © Szkoła Podstawowa Nr 1 w Rumi - 2014 (Agnieszka Gryzik)