Aktualności
Plan lekcji
Sport
Sukcesy szkoły
Archiwum
Rada rodziców Galeria fotografii Publikacje Dokumenty szkoły O nas w mediach

Archiwum: Sport - Działania prozdrowotne 2014/2015

"JESTEM STRAŻNIKIEM WŁASNEGO ZDROWIA"

26 maja 2015 r. klasa VI d, pod opieką koordynatora ds. Promocji Zdrowia panią Jolantą Dobrzeniecką, reprezentowała naszą szkołę w Miejskim Konkursie Prozdrowotnym "Jestem Strażnikiem Własnego Zdrowia" zorganizowanym przez nauczycieli zaprzyjaźnionego Gimnazjum Nr 2 w Rumi. Zdobywając I miejsce ponownie potwierdziliśmy wysoki poziom edukacji zdrowotnej w naszej szkole. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną, umiejętnościami praktycznymi, kreatywnością i współpracą w zespole. Gratulujemy!

SUKCES PROJEKTU PROZDROWOTNEGO DZIEWCZĄT Z KLASY VI D

12 maja 2015 r. uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu wejherowskiego realizujących program edukacji zdrowotnej „Trzymaj Formę" wzięli udział w III Powiatowym Przeglądzie Małych Form Teatralnych i III Powiatowym Turnieju Wiedzy o Zdrowiu pod hasłem "Wiem, co jem". Celem przeglądu jest promowanie aktywności fizycznej i zdrowego zbilansowanego odżywiania oraz uświadomienie znaczenia bezpieczeństwa żywności, a przede wszystkim zapobieganie zatruciom żywnością i chorobom przenoszonym drogą pokarmową. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VI d, które w rywalizacji 7 szkół, zdobyły wysokie II miejsce zarówno w przeglądzie jak i turnieju. Dziewczęta realizując program "Trzymaj Forme" pracowały metodą projektu, przy dyskretnym wsparciu pani Marty Cisowskiej i Jolanty Dobrzenieckiej. Samodzielnie szukały informacji, opracowywały określone zagadnienia, przygotowały fantastyczny scenariusz i występ artystyczny. Każda z nich miała określoną rolę w zespole, przyczyniając się do wspólnego sukcesu.

ZDROWE ODŻYWIANIE W KLASIE I A

28 kwietnia 2015 r. klasa I A przygotowała pyszne kanapki. Rozmawialiśmy o nowalijkach, wartościach odżywczych warzyw. Ponadto w minionym tygodniu wyjaśnialiśmy sobie, co znaczy powiedzenie „ruch to zdrowie". Wszystko to przy okazji wprowadzanych nowych liter oraz akcji dotyczącej zdrowych śniadań spożywanych w szkole. Codziennie zaznaczaliśmy w specjalnie przygotowanej tabeli plusy dla uczniów, którzy przynosili odpowiedni posiłek do szkoły. Dzieciom tak się to spodobało, że również dziś dopytywali, czy będziemy kontynuować to w naszej klasie. Pilnowali bardzo, by nie przynosić słodyczy, słodkich kanapek, drożdżówek itp. Kolorowe kanapki oczywiście zjedliśmy na śniadanie. Dziękujemy wychowawczyni Pani Dorocie Gibas i Rodzicom uczniów klasy I a za kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych naszych uczniów. A dzieciom gratulujemy wzorowej postawy dbania o swoje zdrowie. 

WODA PITNA DLA UCZNIÓW

W naszej szkole dzieci mają zapewniony dostęp do świeżej, filtrowanej systemem Brita wody. 

Podczas przerw można przyjść do pokoju przy sali gimnastycznej dopełnić bidon, plastikową butelkę / kubek.

To tymczasowe rozwiązanie ma zapobiegać odwodnieniu dzieci. Uczniowie często przez cały pobyt w szkole nic nie piją lub piją zbyt mało, co wiąże się z ich złym samopoczuciem, osłabieniem, rozdrażnieniem, brakiem możliwości koncentracji na lekcji. Czasami też kupowane i przynoszone przez dzieci napoje zawierają nadmierną ilość cukru, syrop glukozowo-fruktozowy, sztuczne barwniki i konserwanty, które nie wspierają ich prawidłowego rozwoju psychicznego i fizycznego.

Zapraszamy Was na www.zawodniacy.pl

Samorzad Uczniowski oraz Zespół ds. Promocji Zdrowia

ZREZYGNUJMY ZE ŚMIECIOWEJ ŻYWNOŚCI W SZKOLE

20 - 30 kwietnia 2015 r. "rzucamy wyzwanie" całej społeczności szkolnej do nieprzynoszenia, niejedzenia w szkole słodyczy, słonych przekąsek, ciastek i im podobnych, wysokosłodzonych i barwionych napojów. Zamieńcie pozbawione wartości odżywczych szkolne przekąski, z nadmierną ilością cukru, tłuszczu, ze sztucznymi barwnikami i konserwantami na żywność jak najbardziej naturalną i jak najmniej przetworzoną. Rozpocznijmy troskę o siebie i swoje zdrowie. Liczymy na Was drodzy Uczniowie, Rodzice, Pracownicy Szkoły.

Samorząd Uczniowski oraz Zespół ds. Promocji Zdrowia

PODZIĘKOWANIA

Bardzo dziękujemy naszym wyjątkowym uczniom za aktywny udział w "Tygodniu Owocowo - Warzywnym". Szczególnie dziękujemy Rodzicom naszych podopiecznych za zaangażowanie i wspieranie działań prozdrowotnych naszej szkoły. Wszystkim pracownikom szkoły składamy podziękowania za wszelkie starania na rzecz zdrowia naszej szkolnej społeczności. Spróbujmy zamiast słodyczy na stałe wpisać do swojego szkolnego menu owoce, warzywa i zdrowe przekąski.

BAKALIOWY PIĄTEK

6 marca 2015 r. to ostatni dzień "Tygodnia Owocowo - Warzywnego". W tym dniu zaproponowaliśmy uczestnikom spróbowania zdrowych przekąsek takich jak orzechy, suszone owoce, nasiona i pestki. Dzieci świetnie wywiązały się z zadania i pokazały, że można chrupać coś bardziej zdrowego od chipsów czy słonych paluszków.

ZIELONY CZWARTEK

5 marca 2015 r. w naszej szkole zrobiło się zielono. Uczestnicy "Tygodnia Owocowo - Warzywnego" przekonali się, że świetną, szkolną przekąską może być kawałek kiwi lub kilka winogron. Uczniowskie kanapki wzbogaciły się o listek sałaty i plasterki ogórka. Kolejny raz udowodniliśmy, że edukację zdrowotną można połączyć z zabawą, która integruje naszą wyjątkową społeczność szkolną.
 

ŻÓŁTA ŚRODA

4 marca 2015 r. rozświetliliśmy naszą szkołę żółtym kolorem. W tym dniu uczniowie i pracownicy naszej szkoły dodali do swoich szkolnych śniadań bardzo wartościowe i odżywcze banany, żółtą paprykę. W szkole pojawił się niespodziewany gość - soczysta gruszka. Okazało się również, że wsród dzieci mamy odważnych smakoszy, którzy z ochotą zjadali miąższ z plastrów cytryny. A w klasie I f zakwitły nawet żółte żonkile.

POMARAŃCZOWY WTOREK

3 marca 2015 r. to drugi dzień "Tygodnia Owocowo-Warzywnego". Tego dnia wielu uczniów naszej szkoły dostarczyło swojemu organizmowi sporo cennych witamin zjadając podczas przerw pyszne mandarynki, pomarańcze i marchewki. Niektórzy z rodziców naszych podopiecznych, wzbogacili drugie czyli szkolne śniadania swoich pociech w sok pomarańczowy lub marchewkowy.

CZERWONY PONIEDZIAŁEK

2 marca 2015 r. rozpoczął się w naszej szkole "Tydzień Owocowo-Warzywny". Zachęcamy w ten sposób społeczność szkolną do sięgania po smaczne oraz zdrowe owoce i warzywa. Dzisiejszy poniedziałek wyróżniliśmy ubierając się na czerwono, a na przerwach zajadając owoce i warzywa właśnie w tym kolorze. Dowiedzieliśmy się również jak ważną rolę pełnią te czerwone smakołyki dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie i pracownicy szkoły coraz częściej zamiast słodyczy i żywności wysokoprzetworzonej będą przynośić na szkolne drugie śniadanie np. jabłko, pokrojoną czerwoną paprykę, rzodkiewki czy pomidorki koktajlowe.

"TYDZIEŃ OWOCOWO - WARZYWNY"


Samorząd Uczniowski i Szkolny Zespół ds Promocji Zdrowia zaprasza wszystkich uczniów i pracowników szkoły do udziału w kolejnej edycji "Tygodnia Owocowo-Warzywnego":


02 marca 2015 r. czerwony poniedziałek
ubieramy się na czerwono, przynosimy do szkoły i jemy na przerwach np. jabłka, czerwoną paprykę, pomidorki koktajlowe,
03 marca 2015 r. pomarańczowy wtorek
ubieramy się na pomarańczowo, przynosimy do szkoły i jemy na przerwach np. marchewki, mandarynki,
04 marca 2015 r. żółta środa
ubieramy się na żółto, przynosimy do szkoły i jemy na przerwach np. banany, żółtą paprykę,
05 marca 2015 r. zielony czwartek
ubieramy się na zielono, przynosimy do szkoły i jemy na przerwach kanapki, sałatki z zielonymi warzywami np. sałatą, ogórkiem, szczypiorkiem, zieloną papryką,
06 marca 2015 r.  bakaliowy piątek
ubieramy się w kolorze wybranej przekąski, przynosimy do szkoły i jemy na przerwach np. łuskane nasiona słonecznika, dyni; suszone morele, śliwki, żurawinę, jabłka, banany, rodzynki; orzechy włoskie, laskowe, migdały.

ZDROWE ŚNIADANIE W KLASIE I F

7 listopada 2014 r. dzieci z klasy I f pod opieką wychowawczyni pani Alicji Orlickiej zdobywały wiedzę i umiejętności praktyczne przygotowywania zdrowego śniadania. Zajęcia w tej grupie wiekowej uczą prawidłowych nawyków żywieniowych na całe życie. Dzieci przy bezcennym wsparciu rodziców i nauczycieli mają szansę już od najmłodszych lat dbać o swoje zdrowie.   

ŚNIADANIE DAJE MOC

Uczniowie klasy III a pod opieką wychowawczyni pani Beaty Zahajkiewicz podczas zajęć kulinarnych zdobywały umiejętności praktyczne przygotowywania zdrowej sałatki owocowej. Dowiedziały się również jak cenne dla naszego zdrowia jest spożywanie owoców i warzyw. Zajęcia w tej grupie wiekowej uczą prawidłowych nawyków żywieniowych na całe życie. Dzieci przy bezcennym wsparciu rodziców i nauczycieli mają szansę już od najmłodszych lat dbać o swoje zdrowie.   

Copyright © Szkoła Podstawowa Nr 1 w Rumi - 2014 (Agnieszka Gryzik)