Aktualności
Plan lekcji
Sport
Sukcesy szkoły
Archiwum
Rada rodziców Galeria fotografii Publikacje Dokumenty szkoły O nas w mediach

DZIENNIK ELEKTRONICZNY

vulcan

REKRUTACJA 2020/2021
Facebook

pobrane

UCZESTNICZYMY W:
saferinternet
 śniadanie daje moc
 program dla szkół
 trzymaj formę
 adopcja na odległość
 porcja energii
 szkoła na widelcu1
 wielka orkiestra
zdrowo jem
 

Archiwum: Sport - Działania prozdrowotne 2011/2012

PRZEDSTAWIENIE EDUKACYJNE "JOGURTOWE AGENTKI"


 W ostatnich dniach do klas młodszych zawitały dziewczęta z Koła Teatralnego wraz z opiekunem Panią Joanną Ryduchowską-Wrzałek prezentując przedstawienie edukacyjne "Jogurtowe Agentki". Aktorki zachęcały do spożywania jogurtów wymieniając ich walory zdrowotne. Przestrzegały też widzów przed "śmieciowym jedzeniem" takim jak chipsy, batony, słodkie napoje gazowane, itd.:
"Kiedy jesteś nieroztropny. To ból brzucha masz okropny!
Nie pomogą żadne złości. Kiedy Cię dopadną mdłości!
Do słodyczy czujesz miłość? Wkrótce grozi Ci otyłość!
Hamuj więc łakomstwo swoje. Bo z cukrzycą stoczysz boje!
Baton Twoją cerę zniszczy. Nie pozbędziesz się już pryszczy!
Wkrótce czeka Cię los marny. Od próchnicy uśmiech czarny!"

"Wiosenne kanapki" w klasie Ia

W ramach edukacji zdrowotnej klasa Ia pod opieką wychowawczyni Pani Doroty Gibas uczestniczyła w warsztatach kulinarnych przygotowując smaczne i zdrowe "wiosenne kanapki". Uczestnicy poznali zasady komponowania zdrowego posiłku oraz uczyli się estetyki i hgieny jego spożywania. Dzieci do swoich kanapek chętnie wykorzystywały warzywa, jak również samodzielnie wyhodowaną rzeżuchę.

Warsztaty integracyjno-edukacyjne Uczniowskiego Zespołu Promocji Zdrowia

Z czwartku 12 stycznia na piątek 13 stycznia 2012r. odbyły się w naszej szkole warsztaty integracyjno-edukacyjne Uczniowskiego Zespołu Promocji Zdrowia. Podczas zajęć omówiono wyniki badań ankietowych społeczności szkolnej, opracowano wstępny plan działań na II semestr bieżącego roku szkolnego oraz przygotowano przedsięwzięcie z okazji Walentynek. Po zjedzeniu zdrowej i samodzielnie przygotowanej kolacji, uczestniczki znalazły czas na gry i zabawy integracyjne oraz oglądanie filmu, a potem zapadła cisza nocna.   

"Owocowo-Warzywny Maraton" w klasie Ie

Uczniowie klasy Ie podczas "Owocowo-Warzywnego Maratonu", pod czujnym okiem wychowawczyni pani Małgorzaty Dmowskiej, sprawdzali swoje umiejętności kulinarne robiąc smaczne i zdrowe sałatki owocowe i warzywne. Wykonali również piękne prace plastyczne przedstawiające warzywa oraz owoce.

"Pomarańczowy piątek"

Ostatni dzień "Owocowo-Warzywnego Maratonu" ujawnił kreatywność jego uczestników, którzy pokazali jak świetnie można bawić się z Klementynką, czyli tak lubianą przez wszystkich mandarynką. Zachęcamy wszystkich uczniów i pracowników szkoły, aby na stałe wpisali do swojego szkolnego menu owoce i warzywa.

"Pomarańczowy wtorek"

Kolejny dzień "Owocowo-Warzywnego Maratonu" to "pomarańczowy wtorek". Tego dnia wielu uczniów naszej szkoły dostarczyło swojemu organizmowi sporo cennych witamin zjadając podczas przerw pyszne mandarynki i marchewki.

"Jedz zdrowo"

Z Nowym Rokiem Uczniowski Zespół Promocji Zdrowia rozpoczął realizację projektu szkolnego pt. "Jedz zdrowo" mającego na celu zachęcenie szkolnej społeczności do zdrowego sposobu odżywiania się oraz uświadomienie zagrożeń dla zdrowia jakie niesie ze sobą tzw. "śmieciowe jedzenie".

"5 porcji warzyw, owoców lub soku"


Od stycznia 2012r. będziemy realizować w naszej szkole kolejną edycję ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla klas I-III "5 porcji warzyw, owoców lub soku". Jego celem jest kształtowanie od najmłodszych lat świadomości i właściwych nawyków żywieniowych, polegających na regularnym spożywaniu warzyw, owoców i soków. Chcemy pokazać rodzicom i przede wszystkim dzieciom z klas I-III, że owocowo-warzywne porcje są niezbędne w ich diecie i stanowią naturalne źródło cennych witamin oraz składników mineralnych. Według zaleceń ekspertów, warzywa, owoce i soki należy spożywać co najmniej 5 razy dziennie – każdego dnia. Patronat honorowy nad programem objął Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencja Rynku Rolnego, Państwowa Inspekcja Sanitarna. Zapraszamy też na stronę www.5porcjiwszkole.pl gdzie zostały umieszczone materiały edukacyjne dla rodziców, nauczycieli, lekarzy oraz treści adresowane do dzieci (alfabet warzyw i owoców, kolorowanki, interaktywne gry).

"Profilaktyka raka piersi"

15 grudnia 2011r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z konsultantem wojewódzkim Panią mgr Ireną Samson, dotyczące profilaktyki raka piersi. Wykład sfinansowany z budżetu naszego miasta i skierowany do mieszkańców Rumi uświadomił uczestniczkom jak ważne jest samobadanie piersi i jak decydujacą rolę mają konsultacje lekarskie. Pani mgr Irena Samson jako wykładowca Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku przedstawiła również niepokojące wyniki ostatnich badań, które wykazały że Rumia zajmuje pierwsze miejsce w woj. pomorskim pod względem zachorowalności mieszkańców na nowotwory. Tym cenniejsze okazały się wszystkie rady i wskazówki przekazane przez specjalistę podczas tego spotkania.

"Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich"

W naszej szkole rozpoczęła się realizacja programu edukacyjnego „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich" – edycja XII. Jest on premierą nowej wersji materiałów dydaktycznych, które powstały przy udziale międzynarodowych ekspertów z zakresu prewencji, bezpieczeństwa na drodze i nauczania. Pakiety pt. "Droga i ja" zostały zaadoptowane do polskich warunków dzięki pomocy merytorycznej instytucji patronackich.

Każdy zestaw składa się z 24 bogato ilustrowanych ćwiczeń dla uczniów, kart dydaktycznych dla nauczyciela oraz plakatu edukacyjnego. Materiały zostały podzielone na dwie grupy wiekowe: 6-9 i 10-12 lat, co pozwoliło na ich dostosowanie do zróżnicowanej percepcji dzieci.

Zachęcamy również do skorzystania z bezpłatnej platformy e-learningowej "Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich" umieszczonej na www.bezpieczenstwo.renault.pl Posiada ona te same treści edukacyjne, co pakiety edukacyjne "Droga i Ja", a jest dodatkowo wzbogacona wieloma multimediami, quizami i testami. To doskonałe narzędzie dydaktyczne przeznaczone dla nauczycieli, uczniów i rodziców, które w ciekawy i atrakcyjny sposób prezentuje podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Platforma została w 2006 roku wpisana przez MEN do wykazu środków dydaktycznych zalecanych do użytku szkolnego na poziomie szkoły podstawowej.

Akcję wspierają Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Ministerstwie Infrastruktury, Komenda Główna Policji oraz Instytut Transportu Samochodowego.

Powołanie Uczniowskiego Zespołu ds. Promocji Zdrowia

25 października 2011r. podczas spotkania przedstawicieli i opiekunów Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły został powołany Uczniowski Zespół ds. Promocji Zdrowia w składzie:

 • Julia Bratnicka Va
 • Wiktoria Formella Va
 • Natalia Panasiuk Va
 • Dominika Rogalewska Va
 • Gabriela Rogiewicz Va
 • Natalia Rózga Va
 • Róża Walaszczyk Va

Zespół będzie zachęcał społeczność szkolną czyli uczniów i ich rodziców, wszystkich pracowników szkoły oraz społeczność lokalną w tym przedstawicieli instytucji i organizacji społecznych naszego miasta do współtworzenia "dobrego klimatu" w naszej szkole.

"Trzymaj Formę"

W tym roku szkolnym będziemy realizować w naszej szkole program edukacyjny skierowany do uczniów klas V-VI, Rodziców uczniów oraz pracowników szkoły.

Cel główny programu:
poprawa sposobu odżywiania młodzieży

Cele szczegółowe programu:
pogłębienie wiedzy w zakresie znaczenia zbilansowanej diety i aktywności fizycznej; kształtowanie postaw i zachowań w zakresie prawidłowego żywienia i uprawiania aktywności fizycznej; dostarczenie wiedzy i umiejętności korzystania z informacji zamieszczonych na opakowaniach produktów spożywczych; propagowanie zdrowego stylu życia w szkole, w domu i środowisku pozaszkolnym

Program zawiera następujące treści:
Żywienie młodzieży – zbilansowana dieta (piramida zdrowia – bloki produktów; rozkład posiłków w ciągu dnia i % dobowego zapotrzebowania na energię; dzienne zalecenia żywieniowe dla młodzieży; rola podstawowych składników odżywczych; zasady zdrowego żywienia; alternatywne sposoby żywienia na przykładzie diety wegetariańskiej; zaburzenia stanu odżywiania: nadwaga, otyłość, niedobór masy ciała, anoreksja, bulimia – pomoc specjalisty; wybrane elementy edukacji konsumenckiej: prawa konsumenta, znakowanie produktów żywnościowych wartością odżywczą)
Aktywność fizyczna (znaczenie aktywności fizycznej dla zdrowia: pożądana aktywność fizyczna dla dzieci i młodzieży, test wydolności i sprawności fizycznej; przykłady ćwiczeń z omówieniem metodycznym)

Organizator programu:
Główny Inspektor Sanitarny, Stowarzyszenie „Polska Federacja Producentów Żywności"

Partnerzy programu:
Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Matki i Dziecka, Instytut Żywności i Żywienia, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie

Polecamy internetową, interaktywną stronę edukacyjną www.trzymajforme.pl

Przyjęcie naszej szkoły do Pomorskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie


     Z wielką radością informujemy, iż podczas konferencji Szkół Promujących Zdrowie pt. "Nowe kierunki rozwoju Szkół Promujących Zdrowie w Polsce i Europie" nasza szkoła została przyjęta do Pomorskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. W tej podniosłej chwili towarzyszła nam pani prof. Barbara Woynarowska z Uniwersytetu Warszawskiego - współtwórczyni nowej podstawy programowej, przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz innych Szkół Promujących Zdrowie. Pani Dyrektor Irena Kopaczewska i koordynator ds. promocji zdrowia Jolanta Dobrzeniecka, reprezentując naszą szkołę, podpisały porozumienie z Wojewódzkim Koordynatorem Pomorskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie Krystyną Żelich - Tarczyńską o kontynuacji promocji zdrowia w naszej szkole.

"Szklanka mleka"


Jak w latach ubiegłych, również w tym roku szkolnym w naszej szkole będzie realizowany program "Szklanka mleka" wśród wszystkich uczniów klas I-III.

Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE oraz środków pochodzących z budżetu krajowego.

Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w naszej szkole.

Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się:

 • mleko białe

Mleko przygotowane jest do bezpośredniego spożycia.
Szczegółowe informacje na www.arr.gov.pl

"Owoce w szkole"


Jak w latach ubiegłych, również w tym roku szkolnym w naszej szkole będzie realizowany program "Owoce w szkole" wśród wszystkich uczniów klas I-III.

Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE (75%) oraz środków pochodzących z budżetu krajowego (25%).

Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w naszej szkole.

Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się:

 • świeże owoce (jabłka, gruszki, truskawki),
 • świeże warzywa (marchew, papryka słodka, rzodkiewki),
 • soki owocowe, warzywne oraz owocowo – warzywne.

Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego. Owoce i warzywa przygotowane są do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe.
Szczegółowe informacje na www.arr.gov.pl

Copyright © Szkoła Podstawowa Nr 1 w Rumi - 2014 (Agnieszka Gryzik)