Aktualności
Plan lekcji
Sport
Sukcesy szkoły
Archiwum
Rada rodziców Galeria fotografii Publikacje Dokumenty szkoły O nas w mediach

Archiwum: Sport - Działania prozdrowotne 2009/2010

"Wakacyjna Szkoła Zdrowia"

10 czerwca 2010r. rusza w naszej szkole projekt "Wakacyjna Szkoła Zdrowia".

Cel główny projektu to:  

 • promocja zdrowia wśród uczniów, pracowników szkoły i społeczności lokalnej.                

Cele szczegółowe projektu to:

 • nabywanie zdrowych nawyków żywieniowych;
 • zwiekszenie aktywności ruchowej;
 • troska o zdrowie i bezpieczeństwo własne i innych.

Podczas trwania projektu dowiemy się m.in. jak się odżywiać aby być zdrowym, jakie skutki niesie ze sobą złe odżywianie. Poznamy zasady zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych. Dowiemy się dlaczego warto być aktywnym, jak dbać o sylwetkę. Weźmiemy mi.in. udział w zajęciach kulinarnych, plastycznych, z chustą Klanza, udzielania pierwszej pomocy, na pływalni i w pracowni komputerowej, obejrzymy filmy i prezentacje edukacyjne. Zajęcia odbywać się będą m.in. w naszej szkole, boiskach Orlik 2012, parkach miejskich Rumi, pływalni MOSiR w Rumi. 

 

Festyn Rodzinny "Mama, Tata i Ja"

28 maja 2010r. w naszej szkole odbył się Festyn Rodzinny pt. "Mama, Tata i Ja", na którym również nie zabrakło promocji zdrowia. Klasa Vc zachecała do zmiany nawyków żywieniowych częstując gości zdrowymi przekąskami, ufundowanymi przez firmę Malwina z Rumi wspierajacą nasze działania prozdrowotne. Informowała jakie produkty zaliczamy do "śmieciowego jedzenia", uświadamiała jakie skutki dla zdrowia niesie ze sobą zdrowe i niezdrowe odżywianie. Podczas festynu można było również zmierzyć poziom cukru we krwi, uzyskać poradę diabetologiczną, sprawdzić ciśnienie krwi, zmierzyć wzrost i sprawdzić wagę ciała oraz BMI.

"Owoce w szkole" 2009/2010

29 maja 2010r. do naszej szkoły dotrze ostatnia w tym roku szkolnym dostawa warzyw i owoców w ramach programu "Owoce w szkole". Celem programu jest skuteczne przeciwdziałanie nastepującym problemom:

 • wzrastającemu udziałowi osób z nadwagą i otyłych wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym,
 • wzrostowi zachorowań na choroby cywilzacyjne spowodowanemu nieodpowiednią dietą, wynikającą m.in. z braku uksztaltowania w młodym wieku zdrowych nawyków żywieniowych,
 • spadkowi konsumpcji owoców i warzyw w Polsce, pozostającej i tak na bardzo niskim poziomie w porównaniu do średniej wspólnotowej.

Uczniowie klas I-III niemalże w stu procentach uczestniczyli w projekcie. Dzieci podczas pobytu w szkole nabywały zdrowych nawyków żywieniowych, polegających na regularnym spożywaniu owoców i warzyw. Realizacji projektu w naszej szkole towarzyszyły działania edukacyjne w zakresie zdrowego odżywiania m.in. realizacja zajęć o tematyce zdrowego odżywiania; przedsięwzięcia: "Maraton owocowo-warzywny", "Od jabłuszka do serduszka", "Wiemy co jemy", "Śmieciowe jedzenie", "Dla zdrowia"; apele o tematyce zdrowego odżywiania.

Pragniemy  podziękować Instytucjom Państwowym za wprowadzenie tak cennego programu do polskich szkół; firmie Grześkowiak i firmie Malwina za dostarczanie do naszej szkoły warzyw, owoców i soków; wychowawcom klas I-III za niezwykłe zaangażowanie się w realizację projektu oraz bezcennym wolontariuszom, którzy poświęcali swój czas wolny na dystrybucję owoców, warzyw i soków do poszczególnych klas.

Chcąc promować zdrowie, dołożymy wszelkich starań aby program "Owoce w szkole" był realizowany w naszej szkole również w kolejnych latach.

"Ratujemy i Uczymy Ratować"

Dzięki nadzwyczajnemu zaangażowaniu nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej: Pani Żanety Knurek i Pani Moniki Jastrzębskiej w naszej szkole zostanie wprowadzony program edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" stworzony przez Fundację Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy.

Program skierowany jest do nauczycieli szkół podstawowych klas I-III i ich podopiecznych. Obejmuje on podstawy pierwszej pomocy czyli: wezwanie pomocy, zachowanie w razie utraty przytomności oraz resuscytację krążeniowo-oddechową. W/w pedagodzy wzięli udział w szkoleniu udzielania pierwszej pomocy, zorganizowanym przez specjalistycznie wyszkolonych instruktorów fundacji. Teraz obie Panie nauczą naszych uczniów klas I,II,III jak można uratować życie drugiemu człowiekowi. Dzięki przeszkolonym pedagogom dzieci nauczą się najprostszych zasad udzielania pierwszej pomocy: od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej.

Fundacja, oprócz szkolenia nauczycieli, zapewniła także pomoce naukowe do prowadzenia lekcji pierwszej pomocy z naszymi uczniami, o wartości blisko 5.000 zł: podręczniki dla nauczycieli, książeczki i tekturowe telefony dla wszystkich dzieci klas I-III, wydawnictwa DVD, fantomy Mini Ania, fantomy Little Ania.

Od stycznia 2008r. Program "Ratujemy i Uczymy Ratować" został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji. Wszelkie informacje odnośnie programu można uzyskać na www.wosp.org.pl

Chcąc być szkołą promującą zdrowie, postaramy się nauczyć wszystkich naszych uczniów udzielania pierwszej pomocy.

       

"Baw się i bądź bezpieczny"

Nasza szkoła przystapiła do ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej UNICEF "Baw się i bądź bezpieczny!”, która została objęta patronatem przez Ministerstwo Zdrowia. Partnerem projektu jest WHO (Światowa Organizacja Zdrowia).

W ramach projektu „Baw się i bądź bezpieczny!” przewidziane są następujące działania:

 • Prowadzenie zajęć edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa dzieci w oparciu o dostarczone przez UNICEF materiały dydaktyczne.
 • Konkurs dla uczniów na zaprojektowanie symbolu ogólnopolskiej kampanii „Baw się i bądź bezpieczny!”.
 • Zaangażowanie władz lokalnych w zwiększenie bezpieczeństwa dzieci.

Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, bowiem najmłodsze dzieci są najczęstszymi ofiarami różnego rodzaju wypadków. To właśnie z powodu wypadków każdego roku w Polsce ginie najwięcej dzieci.

Celem projektu jest przekazanie dzieciom wiedzy o tym:

 • jak dbać o własne bezpieczeństwo,
 • jak unikać sytuacji ryzykownych,
 • jak poradzić sobie w sytuacji, gdy już dojdzie do wypadku.

Są to niezwykle istotne zagadnienia, zwłaszcza w okresie zbliżających się wakacji.

Szczegółowe informacje można uzyskać na: www.unicef.pl

"Światowy Dzień Zdrowia"

Światowy Dzień Zdrowia, który corocznie obchodzony jest 7 kwietnia, w 2010 roku będzie się koncentrował na problemach zdrowotnych wynikających z postępującej urbanizacji świata, a hasłem przewodnim będzie „Człowiek i miasto” (ang. „1000 Cities, 1000 Lives”).

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w 2007 roku liczba ludności miejskiej przekroczyła po raz pierwszy w historii 50% ogółu populacji. Szacuje się, że do 2030 roku sześć na dziesięć osób będzie mieszkało w mieście, a przed rokiem 2050 wskaźnik ten sięgnie siedmiu osób.

W nadchodzących trzydziestu latach znacząca część przyrostu liczby ludności będzie miała miejsce w obszarach miejskich. Taki stan rzeczy wiąże się z wieloma wyzwaniami zdrowotnymi, obejmującymi m. in. dostęp do wody pitnej, stan środowiska naturalnego, liczbę wypadków oraz zdarzeń z użyciem przemocy, epidemie chorób, używanie tytoniu, nieprawidłowe odżywianie, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.who.int/whd2010

"Od jabłuszka do serduszka"

12 lutego 2010 r.  podczas przerw międzylekcyjnych promowaliśmy zdrową przekąskę, jaką może być jabłko. W ten sposób nasza szkoła obchodziła "Walentynki 2010", zdobywając wiedzę o zdrowych nawykach żywieniowych, o tym jak możemy dbać o własne serce. Odwiedzając serwis informacyjny www.graoserce.pl poznaliśmy wiele cennych rad dla naszego zdrowia, wysyłaliśmy e-kartki do przyjaciół, a walentynkowe słodkości z powodzeniem zastąpiliśmy pysznymi i zdrowymi jabłkami.

"Gra o serce" - Walentynki 2010

Zapraszamy wszystkich uczniów i pracowników naszej szkoły do prozdrowotnego udziału w Walentynkach 2010. Już od poniedziałku 8 lutego zapraszamy do serwisu dla dzieci, rodziców i nauczycieli www.graoserce.pl. Prześlij do najbliższych Twojemu sercu osób e-kartkę, którą znajdziesz w zakładce: gadżety i zabawa. Zachecamy Was do częstego odwiedzania powyższego serwisu, na którym znajdziecie wiele ciekawostek o sercu i dobrych rad dla zdrowia oraz rozrywkę. Jest on integralną częścią programu "Pamiętaj o sercu" www.pamietajosercu.pl. Stworzony dla celów edukacji prozdrowotnej w ramach projektu POLKARD przy współpracy z Instytutem Kardiologii.

W śodę zbieramy a w czwartek dostarczamy przez pocztę walentynkową również tradycyjne kartki walentynkowe.

W piątek 12 lutego ubieramy się na czerwono, promujemy zdrowe przekąski - jabłko dla zdrowia serca "jabłuszko - serduszko".

Przekąska to "małe co nieco" zjadane między podstawowymi posiłkami. Warto pamiętać, że tak lubiane przez dzieci chipsy, słodycze czy słodkie napoje gazowane nie są dobrymi przekąskami i mogą być spożywane jedynie sporadycznie. Te przekąski, będące "bombami kalorycznymi", szczególnie zjadane często, powodują nie tylko nadwagę czy otyłość, ale również niechęć do aktywności fizycznej.

Naucz się więc lubić i wybierać zdrowe przekaski, np. jabłko. Choć nie należy do owoców najbogatszych w witaminy i składniki mineralne, to dzięki zawartości aktywnych biologicznie substancji zapobiega chorobom serca i nowotworom.

"Wiem co jem"

Społeczność naszej szkoły nasiliła działania w kierunku promowania zdrowego odżywiania wśród uczniów. Uświadamiamy i edukujemy nasze środowisko szkolne co to jest "śmieciowe jedzenie" i jaki wpływ na nasze zdrowie ma złe odżywianie. Przekonujemy do ograniczenia spożywania chipsów, słodyczy, słodzonych i gazowanych napojów oraz jedzenia "fast food". Zachęcamy do wiekszej konsumpcji owoców, warzyw oraz soków owocowych i warzywnych. Poszerzamy wiedzę o tym jak znaczący wpływ na nasze zdrowie ma niezdrowe i zdrowe odżywianie. Z zakresu tej tematyki zorganizowaliśmy prelekcję, pokaz multimedialny, tablice informacyjne aby rozmawiać o naszym sposobie żywienia. Przeprowadziliśmy trzydniowy maraton owocowo-warzywny, zachęcając społeczność szkolną do zdrowych przekąsek podczas przerw międzylekcyjnych.

      

Program "Pamiętaj o sercu"

Z przyjemnością informujemy, że w ramach programu „ Zdrowie w szkole” przystąpiliśmy do akcji „ Pamiętaj o sercu”. Akcja ta  jest integralną częścią Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD, prowadzonego pod auspicjami Ministerstwa Zdrowia. Jej celem jest podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności polskiego społeczeństwa, w tym dzieci i młodzieży, w zakresie profilaktyki chorób serca, stanowiących największe zagrożenie zdrowia i życia Polaków. W ramach programu będziemy kreować w szkole środowisko sprzyjające zdrowiu poprzez edukację uczniów oraz ich rodziców. Uczniowie dowiedzą się jak działa serce, jaką pełni funkcję oraz jakie czynniki zagrażają jego prawidłowemu działaniu. Zapraszamy do odwiedzania strony www.pamietajosercu.pl

"Szkoła Promujaca Zdrowie"

Ruch szkół promujących zdrowie (SzPZ) rozwija się w Europie od 15 lat i obejmuje obecnie 43 krajów stowarzyszonych w Europejskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie (ESSzPZ), którym wspólnie patronują Światowa Organizacja Zdrowia (Biuro Regionalne dla Europy), Rada Europy i Komisja Europejska. Te trzy organizacje międzynarodowe wiążą z rozwojem tego ruchu nadzieje na lepszą jakość życia ludzi w zjednoczonej Europie. Polska znalazła się w gronie pierwszych ośmiu krajów, które zostały przyjęte do ESSzPZ już w 1992 r. Od 1 stycznia 2008 r. Europejska Sieć Szkół Promujących Zdrowie zmieniła się w sieć Szkół dla Zdrowia w Europie (SzZE).

W Polsce popularyzację idei SzPZ rozpoczęto projektem „Szkoła Promująca Zdrowie”, realizowanym pod kierunkiem prof. dr hab. Barbary Woynarowskiej w latach 1992–1995, w 14 szkołach podstawowych, zwanych „szkołami projektowymi”. W ramach upowszechniania projektu stworzono strukturę wspierającą rozwój sieci SzPZ − wojewódzkich koordynatorów. Od 1992 r. zaczęły powstawać wojewódzkie sieci szkół promujących zdrowie. Aktualnie sieci zorganizowano we wszystkich województwach i należy do nich 1200 szkół. Działania związane z rozwijaniem i upowszechnianiem idei SzPZ w Polsce podjął resort zdrowia a zespół koordynujący umieszczono w resorcie edukacji.

12 stycznia 2010r. uchwałą rady pedagogicznej nasza szkoła wyraziła "chęć przystąpienia do Pomorskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie", chcąc zaprezentować swoje dotychczasowe działania oraz podjać się kolejnych w kierunku promocji zdrowia. W ten sposób szkoła rozpoczęła roczny okres przygotowawczy pod opieką wojewódzkiego koordynatora Pomorskiej Sieci Szkół Promujacych Zdrowie.  

Szczegółowe informacje na temat SzPZ można uzyskać na stronie www.cmppp.edu.pl

Ogólnopolskie badania rozwoju i sprawności fizycznej dzieci i młodzieży.

Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie od blisko 80-ciu lat przeprowadza ogólnopolskie badania rozwoju i sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Badania te od 1969 roku, powtarzane co dekadę, stały się cykliczną, systematyczną diagnozą biologicznych walorów młodej polskiej populacji. Były wymiernym wskaźnikiem zmian zachodzących w życiu polskiego społeczeństwa u schyłku XX wieku. Prowadzone pomiary i testy mają wyjątkowe znaczenie, dla jakości procesu edukacji fizycznej młodych Polaków. Tym większe znaczenie, im większy spadek kondycji fizycznej obserwujemy wśród otaczających nas młodych ludzi. W tym roku przypada kolejna edycja wspomnianych badań. Jest ona realizowana jako Projekt Badawczy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o sygnaturze N N404 078036. Badaniem jest objętych 630 szkół w całej Polsce w tym również Szkoła Podstawowa nr 1 w Rumi.

Program badań obejmuje okeślenie (ankieta) warunków życia dziecka, przeprowadzenie pomiarów somatycznych (wysokości i masy ciała, okeślenie składu ciała - zawartość tłuszczu) oraz wykonanie prób testu Międzynarodowego, testu Eurofit i testu Coopera. Dane gromadzone w badaniu są danymi umożliwiającymi racjonalną i rzetelną diagnozę efektów procesu edukacji fizycznej. Są one dostępne nauczycielom wychowania fizycznego z racji pełnionych funkcji pedagogicznych w szkole. A anonimowość przekazywanych do Akademii Wychowania Fizycznego danych gwarantuje respektowanie ustawy o ochronie danych osobowych. Szczegółowe informacje na temat projektu znajdują sie na www.kondycjafizyczna.pl

"Owoce w szkole"

owoce1

Celem programu „Owoce w szkole” jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie na etapie, na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe.

Program jest realizowany w klasach I-III w I i II semestrze roku szkolnego 2009/2010 i nadzorowany przez Agencję Rynku Rolnego.

Dzieci z tych klas otrzymują za darmo porcje owocowo-warzywne. Są to  owoce i warzywa: jabłka, gruszki, truskawki, marchew, rzodkiewki, słodka papryka, ogórki oraz soki owocowe, warzywne lub owocowo-warzywne.

Dostarczane owoce i warzywa spełniają wymagania jakościowe i zdrowotne określone w przepisach Unii Europejskiej i przepisach krajowych, są gotowe do bezpośredniego spożycia: czyste, odpowiednio dojrzałe, zdrowe.

Szczegółowe informacje można uzyskać na www.arr.gov.pl

Nasza szkoła korzysta z dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej w ramach europejskiego programu "Owoce w szkole".

"One są wśród nas."

W dniu 18 marca 2009 r. w Kancelarii Premiera Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa, inicjująca kampanię informacyjną na temat dzieci przewlekle chorych w szkołach i przedszkolach.

W  roku 2008 w Ministerstwie Edukacji Narodowej zainicjowane zostały prace mające na celu przygotowanie nauczycieli oraz tworzenie w szkołach i przedszkolach warunków do nauki dla dzieci przewlekle chorych. Jest to grupa dzieci, których choroba stwarza czasami pewne ograniczenia, wymaga udzielenia pomocy lub zapewnienia określonych warunków, ale nie może być powodem dyskwalifikacji czy odmowy pełnoprawnego uczestnictwa w procesie edukacji.

W Centrum Metodycznym Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej od wielu lat podejmowane są działania na rzecz włączenia w nurt powszechnie dostępnej edukacji wszystkich dzieci, również niepełnosprawnych, chorych i z różnego typu specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.  Jedną z takich inicjatyw jest seria wydawnicza „One są wśród nas", która ma na celu przygotowanie nauczycieli do pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych.  W ubiegłym roku, w ramach Rządowego programu „Bezpieczna  i przyjazna szkoła", na zlecenie Ministra Edukacji Narodowej, we współpracy z Ministrem Zdrowia oraz  Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Równego Traktowania, przygotowany został zestaw pięciu książeczek z serii „One są wśród nas", poświęconych problemom dzieci przewlekle chorych.

Są to:

 • „Dziecko przewlekle chore. Psychologiczne aspekty funkcjonowania dziecka w szkole i przedszkolu" - E. Góralczyk
 • „Dziecko z hemofilią w szkole i przedszkolu" - A. Klukowska
 • „Dziecko z astmą w szkole i przedszkolu" - M. Kulus
 • „Dziecko z padaczką w szkole i przedszkolu" - S. Jóźwiak
 • „Dziecko z cukrzycą w szkole i przedszkolu" - D. Witkowski, J. Pietrusińska, A. Szewczyk, R. Wójcik       

Cały nakład 35 000 kompletów został wydrukowany do końca kwietnia 2009 r. i książeczki są dystrybuowane do każdego przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum w Polsce.  Wersja elektroniczna do pobrania przez zainteresowane osoby, została zamieszczona na stronach: MEN, Ministerstwa Zdrowia, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i CMPPP (www.kprm.gov.pl, www.mz.gov.pl, www.cmppp.edu.pl).

W naszej szkole powyższa kampania informacyjna zostanie przeprowadzona w roku szkolnym 2009/2010.

Program edukacyjny "Wolność Oddechu - Zapobiegaj Astmie"

W miesiącu kwietniu 2008r. zrealizowaliśmy i nadal kontynuujemy w naszej szkole program edukacyjny "Wolność Oddechu - Zapobiegaj Astmie", skierowany do uczniów klas I,II,III oraz ich rodziców, opiekunów. Głównym celem programu jest uświadomienie rodzicom i opiekunom dzieci znaczenia wczesnej profilaktyki astmy oraz stworzenie dzieciom zagrożonym chorobą możliwości optymalnej jakości życia. Do celów szczegółowych programu należy edukacja rodziców i opiekunów dzieci w zakresie umiejętności obserwacji objawów astmy oraz zmiana percepcji dziecka z astmą jako osoby z pełnymi możliwościami rozwojowymi. W realizacji programu w naszej szkole pomaga Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Wejherowie. Szczegółowe informacje na www.wolnoscoddechu.pl

Ogólnoświatowy program higieny jamy ustnej "Radosny uśmiech, radosna przyszłość"

W miesiącu lutym 2008r. zrealizowaliśmy i nadal kontynuujemy w naszej szkole ogólnoświatowy program higieny jamy ustnej "Radosny uśmiech, radosna przyszłość". Program jest skierowany do uczniów klas drugich, jego zadaniem jest ułatwienie nauczania zasad higieny jamy ustnej. Dzieci w cyklu zajęć poznają zasady higieny jamy ustnej w formie pogadanki, oglądają filmy edukacyjne "Światowa podróż Doktora Ząbka", biorą udział w konkursach wiedzy o higienie jamy ustnej, ćwiczą prawidłową technikę mycia zębów, utrwalają zdobyte wiadomości tworząc plakaty, gazetki ścienne. W realizacji programu w naszej szkole pomaga Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Wejherowie.

Copyright © Szkoła Podstawowa Nr 1 w Rumi - 2014 (Agnieszka Gryzik)