Aktualności
Plan lekcji
Sport
Sukcesy szkoły
Archiwum
Rada rodziców Galeria fotografii Publikacje Dokumenty szkoły O nas w mediach

Archiwum - Aktualności 2010/2011

BEZPIECZNE WAKACJE

bezpieczne_wakacje_360_300 Kliknij na obrazek, aby dowiedzieć się więcej o tej akcji.

DZIEŃ MAMY I TATY W KLASIE III d

18 czerwca 2011 r. miała miejsce sympatyczna uroczystość. W Ośrodku Rekreacyjnym „Ferdynand”  w Rumi spotkały się dzieci z klasy III d wraz  ze swoimi rodzinami i wychowawcą, p. Jolantą Labudda.

Dzieci przygotowały krótki program artystyczny, który rozbawił miłą publiczność. Potem już tylko wspólne harce i świetna zabawa. Przy ognisku i pieczonych kiełbaskach toczyły się długie rozmowy, na boisku rozegrano wspólny mecz siatkówki pod czujnym okiem Pani Doroty Pykosz.  Trampolina, tor przeszkód i co tylko wyobraźnia podpowiedziała… Zabawa była znakomita.

Nie zawiodła nawet pogoda. Choć od rana tego dnia padał deszcz, po 16.00 nad stadniną przez krótkie chwile nawet błyszczało słońce!

Niestety, to co miłe szybko się kończy. Czas płynął tu błyskawicznie i ani się nie spostrzegliśmy, jak nasze spotkanie dobiegło końca.

Tym miłym akcentem kończymy czas dzieciństwa w klasach I-III i wkraczamy w świat uczniów starszych naszej „Jedynki”. Teraz już tylko rozdanie świadectw i żegnaj szkoło! Witajcie wakacje!!!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w GALERII.

KOŁO PRZYJACIÓŁ BIBLIOTEKI

15 czerwca w naszej bibliotece szkolnej odbyło się ostatnie już w tym roku spotkanie uczniów klas IV-VI należących do Koła Przyjaciół Biblioteki. Nie wszyscy mogli być w tym dniu z nami :-( , ale i tak przyszlo ponad dwudziestu zaprzyjaźnionych  pomocników. W tym miłym gronie nie zabraklo również pani wicedyrektor Alicji Bruskiej. Dziękujemy. Podziękowaniom  i wspomnieniom nie było końca. Na wstępie została odczytana lista wzorowych "małych bibliotekarzy", którzy dyplomy i nagrody książkowe, ufundowane przez Radę Rodziców, otrzymają  na apelu dnia 20 czerwca.  Są to:

Aleksandra Toruńczak VI b
Joanna Ramotowska VI b
Natalia Chojnowska VI b
Krystian Kass VI b
Rafał Rendaszka VI b
Julia Turyczyn VI b
Natalia Ostrowicka VI b
Agnieszka Lewandowska VI b
Agata Karwowska VI b
Monika Abramek VI b
Magdalena Jaworska VI a

Natomiast pozostałym uczniom pani wicedyrektor wręczyła podziękowania i słodkie upominki. My zaś ze swej strony chcemy jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim za zaangażowanie w działalność biblioteki. Szóstoklasistom życzymy powodzenia w nowych szkołach, a na młodszych czekamy w przyszłym roku szkolnym. Wszystkim udanych wakacji!
Nauczyciele bibliotekarze Anna Korzeniewska i Małgorzata Żołdowicz :-)

SZKOŁA BEZ PRZEMOCY

6 czerwca po raz kolejny wzięliśmy udział w programie "Szkoła bez przemocy". W tym roku hasłem przewodnim było "Rodzice są z nami". W związku z tym odbyły się różnego rodzaju akcje na terenie naszej szkoły, pogadanki z wychowawcami w klasach. Uczniowie klas młodszych zorganizowali "Dzień Rodziny", zapraszając swoich bliskich do szkoły. Poza tym uczniowie wykonali plakaty na temat "Ja i moi rodzice wspólnie spędzamy czas", a także rysunki "Stop przemocy" i odbyły się różne występy artystyczne. Wszyscy uczniowie wyszli na boisko z transparentami, plakatami i balonami i jako sprzeciw przemocy wypuścili balony w powietrze.

"EAT 5 FRUIT & VEGETABLES EVERY DAY"

W zeszłym tygodniu uczniowie klas młodszych mieli okazję obejrzeć przedstawienie "Jedz owoce i warzywa 5 razy dziennie" w języku angielskim. Zasady zdrowego odżywiania w wesołej formie wierszyków i piosenek zaprezentowały dziewczęta z kl.VI b, uczestniczki koła "English & Arts".
Podczas ich występu dzieci poznały nazwy wielu owoców i warzyw w j. angielskim, obserwowały, jak wykonać zdrową sałatkę owocową i chętnie włączyły się w powtarzanie "owocowego rapu" i zabawnych piosenek. Na zakończenie wszyscy otrzymali obrazki do kolorowania .Dziewczynki ,które pod kierunkiem p.Gepner świetnie zaprezentowały się w owocowo-warzywnych scenkach to: Julia Turyczyn, Monika Abramek, Magdalena Pionke, Ola Toruńczak, Agnieszka Lewandowska, Agata Karwowska, Natalia Chojnowska, Natalia  Ostrowicka.

WYCIECZKA DO DĘBEK

1 czerwca klasy II a i II c wraz z wychowawcami, opiekunami, s. Bernardą i ks. Jackiem wybrały się na wycieczkę autokarową do Dębek. W drodze nad morze zatrzymaliśmy się w Piaśnicy- miejscu największego mordu ludności na Pomorzu. Ten ogromny cmentarz w większości bezimiennych ofiar II wojny światowej nazywany jest często golgotą kaszubską. Uczniowie wysłuchali informacji na temat dramatu, jaki rozegrał się w piaśnickim lesie. Z tabliczek dowiedzieli się, że ofiarami byli przede wszystkim przedstawiciele inteligencji – księża, zakonnicy, naukowcy, urzędnicy, nauczyciele, ale również kobiety i dzieci. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła  kaplica pełniąca jednocześnie funkcję pomnika. Wyglądem przypomina stos całopalny, ułożony z drewna. Odwiedziliśmy również mogiłę błogosławionej Siostry Alicji Kotowskiej ze zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek, którą Jan Paweł II zaliczył do grona błogosławionych męczenników II wojny światowej. Po chwilach zadumy i refleksji przyszedł czas na dalszą jazdę autokarem, tym razem nad morze. Dębki powitały nas piękną,  słoneczną pogodą a dom Sióstr Zmartwychwstanek położony niedaleko plaży zrobił na nas ogromne wrażenie. Po przywitaniu się z Siostrami wybraliśmy się na piękną, szeroką piaszczystą plażę. Nie obyło się oczywiście bez długich zabaw w piasku i moczenia nóg w morzu. Przy szumie fal rozegraliśmy międzyklasowy mecz w dwa ognie, oraz bawiliśmy się chustą animacyjną. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Sióstr. Tu czekało już na nas rozpalone ognisko. Po chwili odpoczynku wszyscy zabrali się do pieczenia kiełbasek, które były pyszne. Dzięki księdzu Jackowi klasy rozśpiewały się i roztańczyły, a na koniec dla ochłody były lody. I tak we wspaniałej atmosferze upłynął nam niezapomniany  Dzień Dziecka.

WYCIECZKA PO KASZUBACH

31 maja 2011 r. odbyła się wycieczka dla uczestników konkursu wiedzy o regionie i Rodnej Mowy ze szkól rumskich. Wzięli w niej udział zwycięzcy z naszej szkoły  Robert Arendt i Wikor Czyż z klasy VI b oraz Leokadia Zwara z klasy II d wraz z opiekunem Anną Korzeniewską. O ósmej rano ruszyliśmy spod Domu Kultury na Kaszuby z panem Bachem na czele.  Odwiedziliśmy skansen  wsi słowińskiej w Klukach i latarnię morską w Czołpinie. Aby do niej dotrzeć przebrnęliśmy przez okoliczne wydmy w takim upale, że czuliśmy się jak na prawdziwej pustyni. Nagrodą był wypoczynek nad morzem :-). Bardzo nam się podobało. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tej wycieczce i poznać wiele ciekawych miejsc.

ZIELONA SZKOŁA KLAS IIIa, IIIb, IIId

30 maja wyjechaliśmy z samego rana na trzydniową wycieczkę do Wiela. Wiedzieliśmy, że czeka nas mnóstwo atrakcji, niecodziennych zajęć i zupełnie nowe przygody. Czas podróży umilały nam piękne krajobrazy Kaszub, wspólne śpiewy i rozmowy. Na miejscu powitała nas ekipa instruktorów. Zaczęło się od musztry. W końcu tematem przewodnim naszej zielonej szkoły był survival. Zbiórka w dwuszeregu na lekcji wf-u to pikuś! Mieliśmy nazwy grup, okrzyki i zasady, których musieliśmy przestrzegać. A co nas jeszcze czekało? Wędrowanie po lesie, w którym uczyliśmy się, jak przygotować bezpiecznie ognisko, zbudować szałas, nosze dla rannego, odczytać wskazania mapy  i kierunki świata za pomocą kompasu. Jeździliśmy quadem, strzelaliśmy do celu, zjeżdżaliśmy tyrolką i budowaliśmy namiot. Niezapomnianą atrakcją były "Nocne łowy", podczas których   w środku nocy najodważniejsi uczestnicy wędrowali w ciemnym lesie. W czasie rozgrywek sportowych napełnialiśmy m. in. hydrorurę - miała z niej wyskoczyć piłeczka, a skończyło się na wodzie lanej z wiadra wprost na głowy zawodników. Piski i śmiechy słychać było pewnie  w sąsiedniej wsi :)  Pogoda nam sprzyjała, pyszne posiłki dodawały sił i dopisywał humor. Bawiliśmy się świetnie. Wróciliśmy w Dniu Dziecka - zmęczeni, ale zadowoleni. Spędziliśmy trzy dni aktywnie wypoczywając, z dala od telewizji, komputera, konsoli. Za to w dobrym towarzystwie, nad jeziorkiem i w lesie.  Polecamy!

„Magia codzienności”

28 maja 2011 r. w Podstawowej Ekologicznej Szkole Społecznej odbył się etap finałowy  Międzyszkolnego Konkursu Polonistycznego dla klas IV pod hasłem: „Magia codzienności”. Uczestnicy, rozwiązując test składający się z trzech części,  musieli wykazać się znajomością lektury konkursowej, a także umiejętnościami polonistycznymi i ortograficznymi.

Oto wyniki rywalizacji:

I miejsce- Anna Butowska kl. 4a

III miejsce- Julia Skowera  kl. 4d i Przemysław Filip kl.4a

Gratulujemy!!!

MOJA MORSKA EUROPA

W 2008 roku Parlament Europejski ogłosił dzień 20 maja Europejskim Dniem Morza. W tym roku nasz kraj został zaszczycony zorganizowaniem obchodów. W poprzednich latach Europejski Dzień Morza odbył się w Brukseli (2008 r.), Rzymie (2009 r.) i Gijon (2010 r.)

W dniach 17-22 maja Gdańsk stał się europejską stolicą morską. W związku z obchodami  nasi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym pt „Moja Morska Europa” Prace te zostały umieszczone na wystawie w trakcie trwania międzynarodowej konferencji Polityka morska: Przede wszystkim ludzie” w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, w której uczestniczyli m.in.. europejski komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa Maria Damanaki, polski minister ds. infrastruktury Cezary Grabarczyk, węgierski minister ds. infrastruktury Pál Völner, sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej Efthimios E.Mitropoulos, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

19 maja nasi uczniowie mieli możliwość podziwiania w/w wystawy. W tym samym dniu wzięli udział  w rejsie po Zatoce Gdańskiej, w trakcie którego odbył się  pokaz antyterrorystyczny oraz ratownictwa medycznego. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w GALERII.

Uczestnicy rejsu oraz opiekunowie p. Joanna Ryduchowska-Wrzałek oraz p. Małgorzata Kowalewska składają szczególne podziękowania panu Leszkowi Stromskiemu.

P.S. Udało nam się zdobyć autograf sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej Efthimios E.Mitropoulos.

KONCERT PRO MUSICA

19 maja uczniowie klas 0 – III uczestniczyli w ostatnim już w tym roku szkolnym  koncercie muzycznym zatytułowanym „Psotny chochlik w gitarowym pudle”. Uczniowie poznali budowę i brzmienie gitary klasycznej. Z zainteresowaniem wysłuchali   pięknych utworów hiszpańskich granych przez duet gitarowy. Wykonawcy zaprezentowali również strój torreadora .Dzieci gromkimi oklaskami podziękowały za świetną zabawę połączoną z nauką.

ŚWIĘTYM BYĆ - RÓŻNE DROGI DO ŚWIĘTOŚCI

III Międzyszkolny Konkurs o Janie Pawle II został ogłoszony pod koniec marca 2011r. przez Publiczną Szkołę Podstawową Sióstr Salezjanek. Celem było pogłębienie wiedzy o Ojcu Świętym Janie Pawle II, rozwijanie wyobraźni, twórczych umiejętności dzieci. Do konkursu przystąpiło jedenastu uczniów z klas I – III przedstawiając swoje prace. Cztery  prace : Bartłomieja Rawskiego z kl. I d, Darii Dampc II a, Agnieszki Stromskiej II d, Magdaleny Olszowy III b zostały wysłane  do Szkoły Sióstr Salezjanek. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 18 maja 2011r. Wyróżnienie otrzymały Daria Damp i Agnieszka Stromska, natomiast Bartek Rawski zajął III miejsce. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i upominki.

LASY DLA LUDZI

„Lasy dla ludzi” to tytuł XII Powiatowego Konkursu Plastyczno- Ekologicznego organizowanego przez Szkołę Podstawową w Barłominie.  Na konkurs wpłynęło 125 prac z całego powiatu wejherowskiego. Tym bardziej cieszą dobre lokaty naszych uczniów.

Filip Lepszy z kl. 0a II miejsce ( I kategoria wiekowa)

Justyna Baboszyn z kl. IId II miejsce ( II kategoria wiekowa)

Martyna Wszeborowska z kl. Vb wyróżnienie ( III kategoria wiekowa)

Wszyscy wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy.

FINAŁ WOJEWÓDZKO-METROPOLITALNEGO KONKURSU BIBLIJNEGO

W sobotę 14 maja w kościele NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi odbył się finał wojewódzkiego konkursu biblijnego. W konkursie tym wzięli udział uczniowie naszej szkoły. W tym roku wczytywaliśmy się w Księgę Wyjścia. Najmłodsi uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym, a starsi ( kl. IV – VI ) przygotowywali się do konkursu wiedzowego. Po długich zmaganiach wysiłek uczestników został nagrodzony.

Uczeń kl. VI a Grzegorz Koc został laureatem ( uplasował się na II miejscu w województwie), a Wiktor Czyż z kl. VI b uzyskał tytuł finalisty. Grzegorz odebrał gratulacje i nagrodę z rąk Pomorskiego Kuratora Oświaty – p. Zdzisława Szudrowicza, ponieważ konkurs biblijny odbywa się pod patronatem Kuratora Oświaty w Gdańsku.

Obu uczniom w przygotowaniach do konkursu pomagała p. Anna Szczygielska.

Chłopcom gratulujemy !

Nasi najmłodsi uczniowie z kl. I i II, którzy przygotowali na konkurs prace plastyczne zostali nazwani przez organizatorów „małymi Matejkami” ( od Jana Matejki – sławnego polskiego malarza). Otrzymali dyplomy pamiątkowe i książki. Nagrodzeni zostali : Klaudia Pranga z kl. I c, Natalia Kasperczyk z kl. I d, Justyna Labuda z kl. II a, Klaudia Kwidzińska z kl. II b i Mateusz Szmeichel z kl. II b.

Gratulujemy Wam ciekawych pomysłów i starannych prac. Jesteście dumą naszej szkoły !


IV MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH

13 maja 2011 roku odbył się IV Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Krajach  Anglojęzycznych  Across English Speaking Countries dla uczniów szkół
podstawowych zorganizowany przez SP nr 9 w Rumi. W tym roku uczniowie  musieli wykazać się wiedzą dotyczącą polityki, geografii, tradycji,
literatury, sztuki oraz muzyki takich krajów jak Kanada i Wielkia Brytania.  Naszą szkołę  reprezentowali: Kalina Marcewicz, Filip Gesse i Wiktor Cyż.
Gratulujemy im zajęcia I miejsca!

220 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Uczniowie klas młodszych wraz ze swymi wychowawcami uczestniczyli w szkolnej uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Apel przygotowany przez klasy II c, III a  i III c odbył się 10 i 12 maja. Przedstawiona inscenizacja przybliżyła dzieciom przebieg wydarzeń z dnia 3 maja 1791 roku, w którym uchwalono Konstytucję - pierwszą w Europie demokratyczną ustawę. Pani wicedyrektor, Gabriela Maliszewska, zaprezentowała kopię tego dokumentu, przechowywanego w naszej szkolnej bibliotece. Przygotowane dodatkowo slajdy ułatwiały małym odbiorcom poznawanie historycznych faktów. Nad organizacją czuwały panie Alicja Ciskowska, Dorota Gibas i Jolanta Gronek.

XVI Konkurs " Haft Kaszubski - Linia 2011".

10 maja 2011 r. w Gimnnym Domu Kultury w Lini został rozstrzygnięty XVI Konkurs  " Haft Kaszubski - Linia 2011".

Uczniowie z naszej szkoły biorący udział w konkursie zdobyli następujące miejsca:

II miejsca – Klaudia Gieremek kl VId      
Maciej Suliński kl Vb

Wyróżnienie - Mroczek Aleksandra  kl Vb


Do konkursu przygotowywała uczniów nauczycielka techniki -  Weronika Syczak.

XVI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MATEMATYCZNY DLA UCZNIÓW KLAS III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Uczniowie klas III naszej szkoły po przejściu eliminacji klasowych, przystąpili w dniu 14 kwietnia 2011 r. do etapu II Konkursu. W eliminacjach szkolnych z trudnymi zadaniami matematycznymi zmagało się 20 najlepszych uczniów z wszystkich klas III. W wyniku tych eliminacji do III etapu Konkursu Komisja Konkursowa zakwalifikowala 5 uczniów, którzy osiągnęli najwyższą liczbę punktów. Finał Konkursu miał miejsce 7 maja 2011 r. w Szkole Podstawowej Nr 9 w Rumi. W eliminacjach finałowych wzięło udział 28 uczniów z wszystkich rumskich szkół podstawowych. Z naszej szkoły najlepiej wypadł uczeń klasy III b - Damian Klein, który zajął II zaszczytne miejsce, uzyskując 24 punkty na 25 mozliwych do uzyskania. Zadania były dosyć trudne, wymagające intensywnego myślenia, ale poziom był wyrównany.  Gospodarze Konkursu przyjęli uczestników bardzo życzliwie i gościnnie. Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki".

JAK ŚWIĘTOWALIŚMY BEATYFIKACJĘ JANA PAWŁA II

1 maja 2011 roku Ojciec św. Benedykt XVI ogłosił, że nasz umiłowany Rodak Jan Paweł II jest błogosławionym! Nasze serca wypełniła radość i duma z tego, że Polak potrafi …zostać świętym !

Z tej okazji przyozdobiliśmy świątecznie naszą szkołę, przypomnieliśmy sobie biografię Jana Pawła II, przeczytaliśmy Jego List do Dzieci. Najmłodsi uczniowie odwiedzili pomnik Jana Pawła II na rondzie, gdzie pomodlili się za całą społeczność szkolną i we własnych intencjach. Panie z biblioteki przygotowały ciekawe albumy i zaprosiły nas na lekcję poświęconą Janowi Pawłowi II. Kto chciał mógł wpisać się do Księgi Pamiątkowej.

Dziękujemy ludziom dobrej woli, Dyrekcji, obsłudze, nauczycielom i uczniom, którzy włączyli się w obchody beatyfikacji Jana Pawła II .

Nasze świętowanie zakończymy w najbliższą niedzielę, Mszą św. na Rondzie JP II, w której weźmie udział Poczet Sztandarowy naszej szkoły.

Mamy nadzieję, że nie zabraknie i Ciebie!

FOCUS ON ENGLISH

5 maja w Szkole Podstawowej nr10 w Rumi odbył się XI Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego „Focus on English”. W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych z Rumi oraz Szkoły Podstawowej Nr 16 w Gdyni. W tym roku konkurs oprócz znajomości gramatyki i leksyki języka angielskiego sprawdzał też znajomość zagadnień kulturowych związanych z Wielką Brytanią. Nasi uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością powyższych zagadnień, bo zajęli dwa czołowe miejsca:

Kalina Marcewicz z kl.VIA      I miejsce
Marta Kozikowska z kl.VIA    II miejsce

Wszyscy uczniowie otrzymali słodki poczęstunek oraz cenne nagrody, które z pewnością pozwolą na rozwijanie umiejętności językowych. GRATULUJEMY !!!

Copyright © Szkoła Podstawowa Nr 1 w Rumi - 2014 (Agnieszka Gryzik)