INFORMACJA DLA UCZNIÓW

Oto kilka rad, które mogą Wam pomóc w obecnej sytuacji.

1. Higiena snu pomoże zachować równowagę organizmu i spowoduje lepsze samopoczucie. Wstawajcie wypoczęci poprzez "nie zarywanie nocy."

2. Ustal sobie rytm dnia i zaplanuj, co będziesz robić. Pokaż, że można na Ciebie liczyć. Wstawaj codziennie o tej samej porze. Rytm dnia pomaga się dobrze zorganizować. Wypracuj schemat działania - pobudka, śniadanie np. o godz. 8.00, od 9.00 do 10.00 nauka (wykonywanie zadań) np. z j. polskiego, od 10.15 do 11.00 z matematyki, 11.00-12.00 przerwa – odpoczynek, drugie śniadanie itd.
3. PRZYGOTUJ SIĘ! Zadbaj o porządek na biurku, usuń przedmioty, które Cię rozpraszają i przewietrz pokój. Wyłącz komórkę, komputer i telewizor.
4. Zabierz się za zadane przez nauczycieli materiały tak, aby robić to sukcesywnie, a nie wszystko na jedną chwilę. Wypisz przedmioty, których będziesz się uczyć danego dnia oraz czas, jaki na to przeznaczasz.
5. Rób sobie przerwy tak jak w szkole. Gdy poczujesz zmęczenie lub dekoncentrację, wstań, pogimnastykuj się, zaczerpnij świeżego powietrza. Unikaj korzystania z telefonu/komputera w trakcie przerwy – to wciąga i ciężko będzie Ci wrócić do nauki.
6. Zaplanuj sobie czas tak, aby jak najwięcej zrobić do przyjścia rodziców/opiekunów z pracy.
7. Pomóż przy zachowaniu porządku, przygotuj elementy obiadu w ramach przerwy w nauce i robienia chcianych niesamowitych niespodzianek.
8. Jedz regularnie i zdrowo. Pij dużo wody (mózg to lubi). Pamiętaj o zdrowych przekąskach (warzywa, owoce). Unikaj słodyczy i słodkich napojów.
9. Po południu możesz poszukać ciekawych informacji o Twoich zainteresowaniach. Poczytać o ciekawostkach, pogadać z kolegami z całego świata poprzez Facebooka czy inne media.
10. Wieczorem możesz zająć się swoją pasją: czytaniem, rysowaniem, śpiewaniem, graniem w gry, poprawieniem relacji z rodzeństwem :).
11. Sytuacja jest wyjątkowa, trudna i niecodzienna, ale postaraj się zachować spokój. PAMIĘTAJ: TA SYTUACJA BĘDZIE TYLKO PRZEZ JAKIŚ CZAS. Jesteś w domu właśnie po to, abyś mógł czuć się bezpiecznie.
Wbrew pozorom bardzo wiele zależy od Ciebie:
- nie oglądaj programów informacyjnych zbyt często – postaraj się selekcjonować informacje,
- zostań w domu i ogranicz kontakty z innymi osobami,
- swoją troskę i zainteresowanie możesz okazać dzwoniąc lub pisząc do kolegów i dziadków,
- dbaj o siebie, często myj ręce, wietrz swój pokój,
- zrób coś, co Cię relaksuje np. namaluj ciekawy obrazek.
12. Pamiętaj! Nie jesteś sam! Możesz porozmawiać z dorosłymi w domu. W razie potrzeby możesz napisać do wychowawcy, nauczyciela, pedagoga, psychologa szkolnego. Jest taka możliwość przy użyciu aplikacji Messenger. Jeżeli masz swoje konto na dzienniku elektronicznym możesz napisać sam/a, jeśli nie - możesz poprosić dorosłe osoby w domu.
13. Marzenia przed snem: o niesamowitych przygodach, o wspaniałych ludziach, których spotkasz na swojej drodze, o miejscach które odwiedzisz. Odpręż się. Przed snem to nie jest czas na martwienie się. Przed snem trzeba wziąć ciepły prysznic i zasnąć z nadzieją na dobry dzień.